Večer 17. listopadu jsme měli doma návštěvu přátel a televizi jsme pustili až po jejich odchodu a jenom zírali, co nám tam plácá tehdejší ministr Pitra. Vůbec jsme neměli zdání, že se něco děje. Okamžitě jsme přepnuli na polskou televizi, kde byly další informace a až do půlnoci jsme poslouchali Svobodnou Evropu.

V pondělí večer šel můj muž s mým bráškou na náměstí v Kolíně a na kašně zapalovali svíčky. Užili si kondičního běhu okolo náměstí, když je chtěli policajti donutit svíčky odstranit. Vzhledem k tomu, že jsme zrovna v tu dobu čekali našeho nejmladšího, mně hoši toto povyražení zakázali.

Každý den jsme sledovali v televizi i na různých rozhlasových stanicích, co se děje, nahrávali to pro naše děti, já jsem do práce chodila s připnutou trikolórou a rozšiřovala různé letáky a vylepovala prohlášení. Dokonce jsem chtěla přímo na Václavák, abych byla uprostřed všeho dění. Muž byl jedním z prvních v Občanském fóru. Byli jsme úplně nadšení, protože pro moji generaci, která zažila srpen ´68 to znamenalo moc.

Když byla Generální stávka, byli jsme fotografy přistiženi inflagranti – já i s bříškem v první řadě mezi stávkujícím a manžel na tribuně mezi jinými řečníky. Prostě jsme byli pro to zapálení až na půdu. Když ukazovali v televizi volbu prezidenta, brečela jsem u toho jako želva, že teď už konečně nastane to, na co jsme léta čekali. I narození našeho syna v dubnu následujícího roku jsme brali jako příslib něčeho krásného, nového.

Po dnech nádherného nadšení, ale taky přišlo vystřízlivění. Když se manžel vrátil ze schůze OF, kde už bylo všechno nalinkované a on měl jen zvedat poslušně ruku, řekl, že na to teda nemá nervy ani žaludek. A tak si přičinliví kývalové rozdělili funkce a on se vrátil zpátky do fabriky ke své práci.

V konečném důsledku se fabrika za dva roky zavřela, on přišel o práci, perfektní privatizací a rozprodáváním majetku firem jsme přišli o bydlení a po mateřské jsem zjistila, že ani já se nemám kam vrátit do práce.

Je fakt, že svaté nadšení je nádherné, ale občas si s hořkostí říkám, že kvůli současné podobě naší politiky jsme rozhodně tehdy klíči na náměstí nezvonili. Ale jak říkám – nestěžuji si (nemám komu).

A v současné a nemilosrdné době děláme všechno pro to, abychom naši rodinu alespoň trochu zabezpečili, když v té revoluční době u nás zvítězil charakter a morálka nad možností dobrého bydla, podmiňovaného ztrátou skrupulí a dobrým žaludkem.  

Nevím, zda to bylo tenkrát dobře, ale i když se to dneska nenosí, usínám s čistým svědomím.

Vikina007


Vikino, děkujeme za názor. Svědomí je potvora a myslím, že i když to tak nevypadá, spousta lidí by si ho moc přála mít čisté, ale nejde to, hryže je a některé možná sežere úplně. Aspoň doufám.
Nebo jsem naivka? Je tu spousta lidí, která nemá svědomí žádné?
Každopádně posílám dáreček - i Vám zcela stylově k dnešnímu tématu - svíčku.

Co jste dělala 17. listopadu 1989?

Jak jste prožívala sametovou revoluci?

Co se pro Vás změnilo po listopadu 89?
Slavíte 17. listopad jako státní svátek?
Pište, možná na Vás čeká dáreček.
redakce@zena-in.cz


Pořád se těšíme na nějaké fotky s prvním letošním sněhem! Odměníme!

Reklama