Skupina výletníků se rozdělila na dvě části – jedna šla z městečka Hluboké nad Vltavou túru 13 km podél řeky Vltavy do městečka Purkarec, druhá skupinka (početnější s dětmi) si místo túry vybrala návštěvu zámku Hluboká. Všichni jsme se setkali v Purkarci, kam nás dovezl z Hluboké autobus. Zde se přidala skupinka nadšenců (opravdu mají můj obdiv), kteří v horkých teplotách ušli vybranou trasu. Busem jsem přejeli do temelínského informačního centra, kde na nás čekala dvouhodinová exkurze o jaderné energii. Po dvou velmi příjemných hodinách jsme dojeli zpět na nádraží, stihli jsme krásně vlak, který jel v 18h00 do Prahy. Když jsme se loučili ve 20h45 na pražském Hlavním nádraží, všichni byli usměvaví a při loučení jsme se shodli na tom, že to bylo opravdu vydařené.

 

Zde nám napsala poděkování naše čtenářka Iva z Plzně , která si prošla krásnou túru:

 

Vážení,

chtěla bych Vám poděkovat za zprostředkování nádherného výletu v sobotu dne 28. května Vaší redakcí. Nabídka mě velmi zaujala, vzhledem k tomu, že okolí Hluboké nad Vltavou neznáme a exkurze v Temelínu lákala k informacím, které jsou pro nás téměř nepřístupné. Zavolala jsem příbuzným a v sobotu ráno jsme vyrazili v počtu 5 osob do Českých Budějovic. Přepověď počasí lákala spíš k pobytu u vody, ale možnost poznání byla větší než koupání. Po 10.hodině byl přistaven autobus a my byli odvezeni do Hluboké nad Vltavou. Část účastníků výletu přijala možnost prohlídky zámku Hluboká a nás 7 zájemců vyrazilo na nádhernou procházku podél Vltavy směr Purkarec v délce kolem 14 km. Cesta byla místy členitá, výhodou bylo zalesnění, kdy krásné stromy stínily cestu.

Také jsme obdivovali pěkné květiny,  je období konvalinek, kohoutků, pryskyřníků a mnoha dalších, které ani neznáme. Obzvlášť nás zaujala téměř 2km cesta lemovaná po obou stranách pomněnkami, v šířce půl metru. Něco takového jsme viděli poprvé. Ta nádherná modř, sluníčko, ptáčkové zpívali, prostě pohoda a dobrá nálada. Ta nám vydržela po celý den. Odpoledne byla připravená exkurze do temelínské jaderné elektrárny.

Známe o ní jen ze sdělovacích prostředků, o to víc jsme byli zvědavi na její prohlídku. Byli jsme přivítáni v informačním centru, které je umístěno v renesančním zámečku Vysoký Hrádek. Výklad byl přizpůsoben nám, laikům. Srozumitelným způsobem jsme se dozvěděli o nejdůležitějších zařízeních a tématech se vztahem k provozu jaderné elektrárny.

Zážitkem bylo také nasazení speciálních brýlí a promítnutí filmu, kdy jsme vše viděli trojrozměrně, tedy byli jsme přímými účastníky provozu.

Dále jsme měli možnost si prohlédnout rozsáhlou expozici, zaměřenou na jadernou energetiku a fyziku. Bylo vše velmi  zajímavé a poučné. Po 2 hodinách jsme byli odvezeni zpět do Českých Budějovic. Ještě jednou moc děkujeme, podařilo se spojit příjemné s užitečným. Získali jsme plno informací i jsme užili pěknou přírodu.

 

Za pět spokojených účastníků z Plzně Vás všechny zdraví,  Iva Slachová

 

 

Za ty, kteří si prošli zámek Hluboká, mohu napsat, že prohlídka a následný oběd byly krásně načasované. Chvíli po příjezdu už jsme byli na zámku a pak jsme si zašli na chutný obídek. Byli jsme rádi, že jsme zvolili tuto možnost, protože jít s dětmi na túru v tom vedru by bylo dost náročné nejen na nervy matek J, ale také časově. Určitě bychom nestíhali program tak, jak byl vymyšlen.

 

Také se připojuji k Ivinu popisu informačního centra a celé temelínské prohlídce. Výklad byl pohodový, paní z infocentra byla moc milá!

Děti byly nadšené, moc se jim to líbilo.

 

Vedro nás nezničilo, užili jsme si prima den a měli jsme dobrou náladu.

Za redakci – Klára Křížová