Krásný den všem ženám-in přeji.

Dnešní téma Německo.

Opět mě inspiruje ke vzpomínkám na doby, kdy jsme byli rádi, že můžeme alespoň do východního Německa. Samozřejmě to byly nákupy a stálé obavy, co se bude dít na celnici. Také jsem jezdila se zájezdem podnikovým nebo v místě bydliště zájezdy vypravovali důchodci, kteří nikdy autobus plně neobsadili a tak nabízeli i nám mladším, abychom s nimi jezdili. Pochopitelně, kdo by možnost nepřijal? Každý.

S kamarádkou jsme dopředu naplánovaly, co a jak, kam si schováme peníze, co nakoupíme, Vánoce za dveřmi. Při příjezdu do jakéhokoliv města v Německu jsme jen zastavili s autobusem a vylézali ven a už  začali obchodníci zavírat. Jedinou výhodou bylo, že jsem mluvila plynule německy, měla jsem ve škole němčinu jako nepovinný jazyk. Tak jsem to vždy nějak jak se lidově říká ukecala. Nakoupili jsme, ale u pokladen nám začali odebírat mandle, rozinky a jiné potraviny. Vše po jednom balíčku. Nejvíce jsem milovala Métský salám, zajímavé bylo, že u řezníka nám vždy prodali, kolik jsme toho chtěli. Dodnes cítím tu jeho chuť v puse.

Návštěva obchodního domu byla pro mne vždy velikou pastvou pro oči. Měla jsem sebou syna, bylo mu 5 let a strašně se mu líbily kalhoty, které jsem nechtěla koupit, obávala jsem se, že mi je vezmou. Kamarádka říká:"Ty jsi posera!" Koupila mu je a říká a nyní jdeme na záchod a budeš muset mít na sobě dvoje. Souhlasil a tak se také stalo. Dodnes mám koupenou foukací kulmu, fén, helmu na natáčky elektrickou a věřte nebo ne, dodnes funkční. Jenom pro porovnání synovi je 36 let.

Jak je známo, veliký problém byl s botami. Ale stejně jsem vždy nějaké koupila a riskovala odebrání na hranicích. Nevím, zda jsme měli kliku nebo štěstí, ale vždy to proběhlo rychle a bez osobních kontrol a já vše přivezla domů. Do rána, jelikož jsme přijížděli pozdě, se celá rodina kochala nakoupenými věcmi, potraviny ochutnávala a já vyřízená z cesty ulehla ke spánku.

Věrulinka


Salámy - masa mívali dost, protože, pokud mne paměť neklame, měli povoleno do řeznictví dodávat zboží i soukromníci. I když Métský si nepamatuji, ale musel být asi opravdu dobrý, když na něj dodnes vzpomínáte.
Používáte dodnes věci propašované z NDR?

NĚMECKO, NĚMČINA, NĚMCI
Co se vám vybaví, když se řekne Německo?
Vzpomínáte na dovolenou? Trabanty, přívěsy?
Pamatujete západní a východní Německo?

Líbí se vám tam dnes?
A co vztahy mezi našimi národy, společná historie?
Zajímají nás příspěvky o vás a Německu.
Pište na
redakce@zena-in.cz

Reklama