beaut

Řekla bych, že ano, aspoň odborná literatura ji za narkoleptičku považuje. Ve skutečnosti určitě nespala desítky let, ale tak často, že vznikla pohádka o princezně zakleté do věčné dřímoty.

Já jsem znala člověka, který touto nemocí trpěl taky. Je to dobrých dvacet let, co jsem ho vídala každý den ve vedlejší kanceláři pochrupávat na pracovním stole. Neměl to lehké, šéfové ho obviňovali ze zahálky a lenosti, věřili, že celé noci flámuje a pak se chodí do práce vyspat. Bránil se, že to má s tím spánkem nějaké divné, že ho přepadá vprostřed diskuse nebo v tramvaji a on není s to se ubránit, ale nikdo s ním nic nerozebíral. Nepracuješ, chrápeš, tak běž jinam. Teď by už možná věděli, že to nebyl chronický flákač, ale člověk nemocný narkolepsií.

O této nemoci jsem si povídala s MUDr. Lucií Závěšickou z pražské spánkové laboratoře.

Co to je?

Narkolepsie je chronická porucha spánku, jež člověka bez varování přepadá v kteroukoli denní dobu a on usne. Je to něco jako záchvat, proti kterému není obrany. Nesouvisí s tím, zda je člověk opravdu nevyspalý a unavený, i když klasický narkoleptik mívá noční spánek zmatený, přerušovaný s poruchou fáze REM. Takzvané šlofíky ho přepadají několikrát za den, třeba ve škole při vyučování, v práci, nebo dokonce i při hovoru s druhou osobou. Několikaminutové až hodinové šlofíky sice nemocného na chvíli osvěží, ale další záchvat přijde za pár hodin znovu. Nastartovat je může smích zlost, strach, úlek, zkrátka emoční vypětí. Na celém světě se odhaduje, že jí trpí asi 3 miliony lidí, stejně jako cystickou fibrózou nebo Parkinsonovou chorobou.

První příznaky se obvykle objevují v době dospívání, u mladších dětí jsou naprosto výjimečné. Trpí ji stejně muži jako ženy. Narkolepsie je z velké části dědičná a jsou důkazy pro to, že sklon k této chorobě zvyšuje určitý gen. Projevy narkolepsie sice jde omezit pomocí povzbuzujících léků a změnou režimu dne, ale není možné ji zcela vyléčit.

Komplikace

Všechny přidružené problémy najednou zažívá pouhých 20 % narkoleptiků!

Cataplexie – náhlé ochabnutí svalů, výpadek svalového napětí, může se podobat epilepsii

Automatické chování – nemocný pokračuje v činnosti, hovoru, ale přitom jeho mozek spí. Po probrání si svá slova ani činy nepamatuje. Tyto stavy zažívá 40 % narkoleptiků. (Omluvitelný důvod vraždy?)

Spánková obrna – je dočasná neschopnost mluvit nebo se pohybovat. Většinou trvá několik minut a okolí je tím vyděšeno. Tento stav zažívá i člověk s extrémním nedostatkem spánku.

Halucinace – jsou živé, často děsivé snové zážitky, které nastanou, zatímco člověk dřímá jen napůl, nebo se probouzí. (Já jsem přesně tohle zažila po silných lécích na snížení horečky).

Léčba

Je v současnosti omezená a velice specifická podle rozsahu a problémů jednotlivce. Spočívá v podávání povzbuzujících léků. Osvědčily se také krátké plánované „šlofíky“ během dne, které ale netrvají déle než 10–15 minut. Důležité je i upravit kvalitu nočního spánku. Nedoporučuje se dlouhé řízení auta ani činnosti vyžadující delší soustředění.

Kde můžete vidět narkoleptika?

Film Závod o život s Rowanem Atkinsonem, Moje soukromé Idaho, ale například i ve Shrekovi, no a samozřejmě v naší známé Šípkové Růžence. Ale kdo je nedočkavý, ať se hned podívá na narkoleptického psa.

 

Reklama