Její krásné jméno zní jako pseudonym, její život by mohl sloužit jako scénář k filmu. Ostatně v těchto dnech měl premiéru v divadle Ungelt muzikál s názvem Touha jménem Einodis. Mladou hlavní hrdinku ztvárňuje Aneta Langerová, ve zralém věku Marta Kubišová. Té prý byla role psána přímo na tělo jako dárek k jejím loňským sedmdesátinám. A o kom ten muzikál je? O baronce Sidonii Nádherné…

Kdo byla tato renesanční žena, přítelkyně významných mužů, mecenáška umění a poslední majitelka zámku Vrchotovy Janovice? Věrnost po ženě žádný muž nemůže žádat, protože by vyhasla.“ Tuto větu si napsala anglicky do svého deníku. Možná by se s tímto názorem dalo polemizovat. Nudný život ovšem paní baronka rozhodně neprožila!

Vrchotovy Janovice

Vrchotovy Janovice, zámek, který je spjat se jménem Sidonie Nádherné

Rodina jejího otce byla původně měšťanská, vlastnila železárny, šlechtický titul získala teprve v první polovině 19. století. Tehdy se tituly propůjčovaly za mimořádné zásluhy. Karel Nádherný, Sidoniin otec, už jako rytíř z Borutína koupil v roce 1879 zámek Vrchotovy Janovice a o čtyři roky později se oženil s rakouskou šlechtičnou Amélií Klein von Wisenberg. Ta svému novému šlechtickému jménu ostudu rozhodně nedělala, byla to opravdu nádherná žena.

Rodiče Sidonie

Rodiče Sidonie byli skutečně krásní lidé, v jedné z místností zámku jsou jejich portréty

Manželství bylo obdařeno třemi dětmi, které se narodily krátce po sobě - synem Janem a dvojčaty Karlem a Sidonií. Tatínek byl velký milovník života, díky němu začala Sidonie sportovat. Plavala, bruslila, lyžovala, jezdila na koni. Prostředí zámku s obrovskou knihovnou a nádhernými uměleckými díly i krásný park, kde se dalo volně běhat - to byl dobrý základ do života, kdo by si mohl přát více? Dětství bylo idylické, prostředí multilingvální. S rodiči děti mluvily německy, s irskou guvernantkou MayMay a mezi sebou anglicky, se služebnictvem špatně česky. Ovládaly samozřejmě i jiné jazyky. Když bylo Sidonii deset let, zemřel na tuberkulózu její tatínek. Po jeho smrti se o rodinný majetek starala maminka, která také dbala na společenskou prestiž rodiny. V roce 1898 dokonce dosáhla u císaře dalšího povýšení pro sebe i své děti - do stavu svobodných pánů, tedy baronů. Své syny nechala vystudovat, starší Jan se věnoval studiu literatury a výtvarného umění v Praze, Heidelbergu a v Mnichově, mladší Karel se stal doktorem práv. Také Sidonii umožnila rozvíjet její umělecké sklony a rozšiřovala jí obzory i cestováním, především do Francie a Itálie. V roce 1905 matka s dcerou navštívily Paříž. A vrátily se nadšené! Louvre, Montmartre, Pantheon – to byly zážitky …

V Paříži navštívily také největšího sochaře své doby – Augusta Rodina. Jeho osobním sekretářem byl pražský rodák, německy píšící básník a milovník žen Rainer Maria Rilke. Ten se později seznámil se Sidoniným starším bratrem Janem, který ho pozval na zámek Vrchotovy Janovice. Rilke byl Sidonií okouzlen. Stala se jeho múzou, celoživotní přítelkyní i mecenáškou. Pomáhala mu finančně, Rilke se vůbec rád nechal podporovat zámožnými, mnohdy staršími ženami. Sidonie v tomto směru nebyla rozhodně jediná, i když byla výjimečně mladší.

Osudoví muži

„Osudoví muži“ Sidonie Nádherné – Karl Kraus a R. M. Rilke v expozici zámku Vrchotovy Janovice

Ale vraťme se k Sidonii. Vztah s Rilkem byl pouze platonický, Vrchotovy Janovice vlastně navštívil jen třikrát. Jádro „vztahu“ spočívalo v jejich rozsáhlé korespondenci, která léty získala na ceně. Prodej jeho dopisů, kterých bylo několik set, pak pomohl Sidonii, když musela po komunistickém převratu emigrovat. Když Rilke onemocněl leukémií, Sidonie mu financovala léčbu ve švýcarském sanatoriu Valmont u Montreux. Tam také v roce 1926 zemřel.

R. M. Rilke však nebyl jediný „osudový muž“ v životě Sidonie. Vrchotovy Janovice žily čilým společenským životem. Mezi návštěvníky patřila spousta osobností té doby – architekt Adolf Loos, jeho třetí žena Klára, která dělala Sidonii umělecké fotografie, Anna Masaryková, vnučka TGM, Karel Čapek. Bylo to takové malé české kulturní centrum, i když se zde mluvilo německy, Anna Masaryková to jednou nazvala Sidoniným salonem v české krajině.

Velmi blízký vztah měla Sidonie k několika dalším mužům. Na krátkou dobu vstoupil do jejího života malíř Max Švabinský, tehdy už známý a uznávaný umělec, kterého bratr Sidonie požádal o její portrét. Švabinský odmítl, že nemá čas. Nesnášel totiž portrétování bohatých. Pak se ale náhodou v Praze se Sidonií setkal a zcela ztratil hlavu, stejně jako ona. Začal do Janovic jezdit a Sidonii vytvořil hned tři portréty. Mladá nekonvenční baronka ho doslova fascinovala. Láska ale byla tajná, příliš mnoho lidí o ní nevědělo.

M. ŠvabinskýZasněná dáma v šatech posetých květinami sedící na barokové zelené pohovce s jasně červeným pozadím je Sidonie. Obraz má krásný rám a vůbec je nádherný. Originál obrazu Maxe Švabinského visí na zámku Vrchotovy Janovice

Švabinský byl totiž váženým profesorem na akademii a navíc byl ženatý! Vztah nebyl po chuti rodině Sidonie, zejména taky proto, že byl stavovsky nepřiměřený.

Ukončil ho nakonec v roce 1912 sám Švabinský, protože se objevuje v jeho blízkosti nová žena, nová inspirace. Sidonie to ale velice těžce nesla, uvažovala totiž poprvé a naposledy o dítěti.

Druhý vážný vztah měla Sidonie s rakouským básníkem, novinářem, vydavatelem časopisu Die Fackel a obávaným kritikem Karlem Krausem, rodákem z Jičína.

Seznámila se s ním prostřednictvím svého bratrance ve vídeňské kavárně Imperial. Bylo to v době, kdy byla zoufalá ze sebevraždy svého staršího bratra Jana, kterou spáchal snad kvůli pohlavní chorobě. Tomuto důvodu Sidonie nechtěla uvěřit.

Vztah s Krausem, který trval více než dvacet let, byl také hlavně zpočátku tajný, i když zasvěcení o tom věděli své. Karl Kraus opakovaně Sidonii žádal o ruku, ale ta vždy odmítla. Jednou dokonce ze vztahu chtěla uniknout stavovsky přiměřenou svatbou s italským hrabětem Carlem Guicciardinim z Florencie. Na poslední chvíli svatbu zrušila a vrátila se ke Krausovi. To bylo v roce 1915.

O to větší překvapení bylo, když se v roce 1920 nečekaně a tajně v klášteře Heiligenkreuzu provdala za hraběte Maxe Thuna - Hohensteina. Svědci byli úplně neznámí lidé. Max byl vystudovaný lékař, který se chtěl věnovat sportovní medicíně. Se Sidonií se seznámili při bruslení. Tolik se lišil od Sidoniným intelektuálních přátel! Byl prý „zvláštní“. Vyvinul vlastní teorii o přirozenosti lidského pohybu, kterou na svých přednáškách předváděl na zvířatech, zejména opicích. Existují domněnky, že sňatek s bohatou Sidonií mu měl pomoci uskutečnit jeho sen - vybudovat  sanatorium pro výzkum a propagaci této teorie. Součástí měla být podle plánu i menší zoologická zahrada.

Manželství nemělo dlouhého trvání, jen několik měsíců, i když oficiálně bylo rozvedeno až za třináct let. A Sidonie se opět vrátila ke Krausovi.

Byl to zvláštní vztah plný vášně, ale také rozchodů. Kraus Sidonii nazýval Einodis, což je otočené její jméno a to se také objevuje v názvu nového muzikálu. Byl to prý Rilke, kdo Sidonii v jednom ze svých listů jí sňatek s Krausem rozmluvil. Kraus ale jezdil do Vrchotových Janovic velmi často, byly pro něj oázou klidu v porovnání s ruchem Vídně, na který si nikdy nezvykl.

Sidonie s bratrem Karlem milovali zámek i park, neustále ho zvelebovali, pracovali zde manuálně mnohdy celé dny, vysazovali nové dřeviny. Uspořádání zahrady jim navrhl slavný německý dendrolog a zahradní architekt Camillo Schneider.

Sidonie Nádherná v té době často cestovala. Vlakem, ale také autem. Byla jednou z prvních žen, které řídily automobil. Díky tomu procestovala celou Evropu. Také provokovala své okolí tím, že vášnivě ráda kouřila.

Když zemřel po banální operaci slepého střeva v roce 1931 bratr Karel, stala se Sidonie poslední členkou svého rodu, který ve Vrchotových Janovicích žil více než padesát let, podporoval školu, spolky a poskytoval místním zaměstnání. To teď spadlo na bedra Sidonie. Je to pro ni nesmírně těžká doba. Z blízkých lidí jí vlastně zbyl jen Karl Kraus, ale i ten zemřel v roce 1936 ve Vídni, kde je také pochován. Jeho přání, aby byl pochován v Janovicích, nemohlo být splněno, protože bylo vysloveno jen ústně. Sidonie tedy zůstává sama.

V době války je nucena se ze zámku vystěhovat, protože celé Vrchotovy Janovice zabírají nacisté jako svůj vojenský prostor. Po nich pak drancovali zámek i park ruští vojáci, ti si z nástěnných talířů v jídelně dělali terče. Když se konečně po jejich odchodu Sidonie snaží dát vše do pořádku, je to marné. Najednou je Němkou, nežádoucí osobou, protože mluví lámanou češtinou. Uvědomuje si, že je terčem nenávisti. Kdo jí v takové atmosféře může pomoci?

Ještě horší je to po roce 1948. Zámek byl vyvlastněn a Sidonii zakázali i vstup do zámeckého parku. S malým baťůžkem tajně v září 1949 překročila hranice. Chvíli pobyla u přátel v Německu, pak přesídlila do Londýna.

Tam už ale následujícího roku těžce nemocná, ale hlavně zlomená žena tesknící po vlasti umírá… Vrchotovy Janovice považovala za svůj pravý a jediný domov. Její tělesné ostatky byly teprve téměř po půl století přeneseny na rodinný hřbitov v janovickém parku.

Panel Naučné stezky

Panel naučné stezky Sidonie Nádherné

 Zámek i park rozhodně stojí zato navštívit! Jeho jedna část je vybavena ze sbírek Národní galerie, které zámek patří, druhá část je věnována právě baronce Sidonii Nádherné a její rodině. Prohlídka je opravdu velice zajímavá. A pokud budete mít štěstí na průvodce, jako jsme měli my, objevíte pro vás třeba další nepříliš známý zámek.

Nebo jste už na zámku dokonce byli?

Četli/y jste už v seriálu Jany Ládyové o těchto zajímavých ženách?

Uložit

Reklama