Včera jsem se vracela z práce... nic neobvyklého. Vystoupila jsem z autobusu, myšlenky jsem už měla přecvaknuté na domácí práce a na vaření, když náhle před sebou vidím muže ve středních letech, jak sedí v silnici a tupě zírá před sebe.

 

Lidé okolo se tvářili, že nic nevidí, že se jich to netýká, ovšem mně to nedalo. První, co mě napadlo, bylo, zda mu není zle, zda nepotřebuje pomoc.
Auta sice zpomalovala a muže objížděla, ale bylo jen otázkou času, kdy nějaký nepozorný řidič muže smete.

 

„Co to tu děláte? Vždyť vás přejede auto?“ Sklonila jsem se k muži a snažila se vypozorovat, zda je opilý, zfetovaný, nebo zda je mu zle.

Ani se na mě nepodíval a jen tichým hlasem odvětil: „ To je to co chci, aby mě přejeli...“ A dál nereagoval....

 

Z muže nebyl cítit alkohol, a pokud v sobě měl nějaké drogy, nepoznám to. Nic méně můj úsudek byl takový, že tento muž není pod vlivem žádné drogy, jen je totálně na dně.

 

Přiznám se, že jsem se bála na něj sáhnout. Bála jsem se, že můj dotek v něm probudí agresivitu, a proto jsem raději opět zvolila slovní cestu. Klidným a smířlivým hlasem jsem se snažila mu říci, že si s ním chci promluvit, že mě zajímá, co ho trápí, proč se rozhodl skoncovat se životem.

 

Nereagoval.

Bylo mi jasné, že je nutné zavolat policii. V okamžiku doznění této myšlenky se na silnici objevilo policejní auto a mně bylo jasné, že číslo 158 již vytočil za mě někdo jiný.

 

Policie mě rázně od muže odstrčila a jeden z policistů začal křičet na celou ulici, cože to tu dělá, co to vyvádí.

Muž nereagoval ani na policii.

 

Až ve chvíli, kdy ho jeden z příslušníků chytil pod paží, začal se bránit a křičel Nechte mě na pokoji! Policie tedy přistoupila k razantnějšímu zákroku. Muže svalila na břicho a nasadila mu pouta. Poté ho odvlekla do vozu a odvezla....pravděpodobně na stanici.

 

Na celé toto divadlo kolemjdoucí koukali se zájmem. Přihlíželi, povídali si, zkrátka měli barvité zpestření dne.

A mě napadlo: kde byli všichni ti lidé ve chvíli, kdy onen muž seděl v silnici a čekal na smrt?
To ho nikdo neviděl?
To nikoho nezajímal?

To byli lidé slepí a opět začali vidět až ve chvíli, kdy situaci převzala do rukou policie?

 

 

 

Reklama