Máj. Velké sousto si vzal režisér a kameraman F. A. Brabec, který se po zdařilém filmovém počinu, kdy „obrazově“ převyprávěl divákům Erbenovu básnickou sbírku Kytice, pustil do křížku s Máchovým Májem.

Nutno říci, že se s citlivou látkou utkal se ctí!

Po shlédnutí pracovního promítání působivé romantické literární kompilace se přítomní diváci (převážně z řad novinářů) rozdělili na dva tábory.

Starší – tedy moje – generace film rozpačitě zavrhla jako pokus o poplatnou zamerikanizovanou – a tudíž nezdařenou, ukázku něčeho, co se navždy vrylo v citlivé duše nás Čechů (vlastenců), kteří jsme se – ať už jen v rámci povinné četby – s Máchovým Májem důvěrněji setkali.

Mladí byli pro změnu nadšení. A právě to, co se mladým divákům (a samotným autorům) na filmu líbilo nejvíc, starší generace odsoudila. Jak jinak.

Pravověrným chyběly stěžejní myšlenky básníkova díla – vlastenectví  a úcta k životním hodnotám. Nejvíc se do generačního střetu zájmů dostalo zhudebnění závěrečných – a pro znalce Máchy – nejdůležitějších veršů Máje...

Zhudebněné verše v podání (ve filmové muzice debutující) skupiny Support Lesbiens mladé nadchly, starší konzervativní publikum naopak znechutily.

Zůstala jsem na „středu“, spíš – vlastně zcela – se přikláním k pochvale. Ve filmu mi jen trochu chyběla ta romantická idyla. Přece – když máj, lásky čas – tak kvetoucí stromy a slunce... Toho jsem se skutečně nedočkala. Ale Máchův Máj to v původní verzi také ani v nejmenším neslibuje...

Zklamáním spíš byl (alespoň pro mne) nevýrazný herecký projev hlavního hrdiny, Shiffnerova syna Viléma, v podání neherce Matěje Stropnického. Ani ryba, ani rak. Rozhodně jsem nevěřila jeho lásce k lehkovážné Jarmile, a už vůbec byl proto nepochopitelný jeho brutální čin – otcovražda.

O filmu jako takovém
Filmový Máj režiséra a kameramana F. A. Brabce je koncipovaný jako celovečerní hraný film pro celou rodinu. Tento projekt v mnoha ohledech navazuje na film Kytice, který v době svého uvedení slavil s návštěvností přes 600 tisíc diváků – na české poměry značný divácký úspěch.

Podobně jako Kytice je i Máj velmi odvážným autorsko-režisérským nápadem. I když tuto „školní“ látku zná snad každý, dosud ji nikdo nedokázal filmově zpracovat. To, že za kamerou stál samotný režisér a filmový poeta F. A. Brabec, je zárukou toho, že i „klasika“ nás v kině dokáže zaujmout a pobavit...

Máj
žánr: poetický
vznik: Česká republika
premiéra: 21. srpna 2008
délka trvání: 80 min
režie: F. A. Brabec
hrají: kat – Jan Tříska,  loupežník Vilém – Matěj Stropnický, Jarmila – Sandra Lehnertová, mlynář Schiffner – Juraj Kukura, kněz – Vladimír Javorský, Valdemar – Kryštof Hádek, Jarmilina matka a šenkýřka – Nina Divíšková, Bronislav Poloczek, Jan Přeučil a další

Reklama