17. listopad 1989 si moc dobře pamatuji.

Byl pátek, blížil se večer. Tehdy bylo mým dcerám 6 a 8 let. Jako obvykle čekaly na svého Večerníčka. Pustily si televizi, usadily na zem v očekávání pohádky.

Najednou ke mně do kuchyně přiběhla ta starší: "Mami, honem se pojď podívat. V televizi se perou esenbáci s lidma. Co to má znamenat?" Vletěla jsem do obýváku, oči na vrch hlavy. Opravdu, záběry byly dosti otřesné.

Víte, žijeme na malém městě a to, co se dělo v Praze a ve větších městech, se k nám vůbec nedostávalo. Proto jsem byla celá zmatená. Manžel byl zrovna ještě v práci. Hned jsem mu volala, aby přijel domů, že se něco děje v Praze.

Přijel, všichni jsme si sedli k televizi a hltali záběry z demonstrací a informace od reportérů. "Konečně, snad s těmi komanči budeme moct zatočit," řekl po chvíli manžel. Na to odpověděla starší dcerka:

"Ale, tati, tam přece nejsou žádní indiáni ani kovbojové."

V tu chvíli jsme se s manželem začali smát.

No a dnes je ta mladší studentkou 3. ročníku Univerzity v Pardubicích. Včera mi volala, že mají dnes volno a že budou tento "svůj studentský" svátek slavit po svém. Sice nevím jak, ale přeji všem mladým, aby nezažili dobu před rokem 1989. 

Januše. 

Díky za příspěvek. Je fajn, že dnes můžeme studovat kdykoli cokoli, že?

Dnešní téma je 17. listopad 1989
A co vy? Jste tak mladé, že jen těžko si na něco vzpomenete?
Byl to den plný emocí?
Co jste dělaly 17. listopadu 1989?

Jak jste prožívaly sametovou revoluci?

Co se pro Vás změnilo po listopadu ´89?
Slavíte 17. listopad jako státní svátek?
Pište, možná na Vás čeká dáreček.
redakce@zena-in.cz

Že se ještě připomínám s tím bílým koněm - prý napadl v Krkonoších sníh - nemohl by někdo poslat čerstvé fotečky? Trochu idyly?  Fotografii odměníme dárečkem!

Reklama