Každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. Tak by se dal shrnout příběh, který vám chci v následujícím textu popsat.

 

Představte si Martinu a Petra. Oba spolu žijí už téměř deset let. Vychovávají jedno společné dítě a jedno Martinino. Nejsou svoji dle zákona, ale jako by byli.

 

Sedíme takhle v hospůdce, sledujeme finále hokejové ligy a najednou telefon. Petr říká, prosím tě, zavolej později, a nestačí to doříct. Zvedá se od stolu, a přestože hrajeme přesilovku, odchází ven. Jeho výraz tváře se změnil "z napětí v mám průšvih".

 

Sledoval jsem ho přes okno, naslouchal a občas se snažil něco telefonu s očima otočenýma k nebi říct. Jeho slova ale byla evidentně ukončena předčasně. Přiznám se, že zbytek té třetiny jsem neviděl. Přemítal jsem, co může mít za průšvih. Před pár lety bych možná věděl, ale teď?

 

Vrátil se a koulel očima. Na řadě byla třetí třetina, tak jsme debatu nechali na potom.

A nebyla dlouhá. Protože ani jeden z nás nepochopil.

 

Představte si, že Petr před více než rokem zavedl svou ženu do party svých kamarádů sportovců. A k tomu sportu ji přivedl také. Jí se to zalíbilo, po mateřské se vrátila do života. Už nebyla jen zavřená doma s dětmi. Začala chodit do práce a začala sportovat a začala se bavit i o něčem jiném než o zdraví a vyspělosti dětiček.

 

Spolu s tím se zlepšil jejich společný život ve všech směrech.

 

Když se loni blížil Martinin svátek Petr poslal všem společným kamarádům esemesku, že má Martina svátek. Nic víc. Oni na ni nezapomněli. Donesli jí kytku, poslali pár vtipných sms a sedli s ní večer do hospůdky, tak jak se to při svátcích anebo narozeninách dělá. Nic víc!

 

A teď k tomu, co nechápu. V tom telefonu mu řekla, že ji zradil, protože jí tenkrát negratulovali spontánně. Že je k tomu navedl a že se už před nimi nemůže ukázat. „JSI ZRÁDCE!!! Takhle mě podrazit!“

Že ji nemají tak rádi, jak si myslela a že se k nim celou dobu chovala neadekvátně. Podávám pouze zprostředkovaně, protože na vlastní uši jsme to neslyšel.

 

Mám na závěr pár dotazů.

 

Byl opravdu zrádce?

To jsou pro vás ty svátky fakt tak důležitý?