V první den nového školního roku, tedy v pondělí 2. 9. 2019, proběhl křest hudebního videoklipu „SÍŤ“, který vznikl za účelem boje proti šikaně, jemuž se Nadační fond STOP šikaně věnuje. Videoklip je odrazem dnešní doby. Doby, kdy je skutečná TVÁŘ častokrát nahrazena tou virtuální. Doby, kdy se prožitek dne měří podle nabité BATERIE. Doby, kdy na ublížení člověku stačí jedno “insta STORY”. A hlavně doby, ve které naši mysl ovlivňují už jen POUHÁ DATA. Cílem projektu “SÍŤ” je poukázat na problematiku šikany, kyberšikany a vlivu sociálních sítí na naše každodenní životy, na to, abychom mezi sebou neztráceli KONTAKT, a hlavně, abychom se naučili VNÍMAT sami sebe a neustále zrychlující se svět kolem nás.


V klipu zpívá Václav Noid Bárta, hlavní tvář a ambasador projektu, Ines Ben Ahmed, nadějná muzikálová zpěvačka, herečka a zástupkyně naší mladé generace, a Patrik „Pjay“ Jareš, známá tvář sociálních sítí a YouTube a zároveň autor textu písně. Dále zde hrají také Ondřej a Taťána Gregor Brzobohatí, Marta Jandová a Tereza „Terysa“ Kovářová, kteří se touto cestou také rozhodli podpořit cíl nadačního fondu. „Na klipu a písni Síť jsem spolupracoval s velkými mladými talenty. Mám z té spolupráce radost a myslím, že výsledek se bude líbit. Doufám, že třeba některým otevře oči a lidé si uvědomí, že šikana je velký problém společnosti“ říká Václav Noid Bárta, který je i jedním ze zakládajících členů nadačního fondu.


Slavnostní křest a oficiální uveřejnění videoklipu se konalo v prostorách partnera nadačního fondu, v restauraci Burger King na I.P.Pavlova, a proběhlo za účasti všech zpěváků.Kromě samotného křtu videoklipu byly rovněž představeny plány nadačního fondu pro nejbližší období, včetně chystané konference k problematice šikany v rámci odborné linie projektu pod záštitou Univerzity Karlovy. Vedoucí odborného týmu, Dr. Michal Zvírotský k tomu dodává: „Násilí v dětských kolektivech je na naší univerzitě zkoumáno dlouhodobě, nyní však chceme dát učitelům, rodičům i dětem pomocnou ruku ve zcela praktických otázkách. Chystáme proto nejen konferenci s workshopem, ale především několik publikací, které sice budou z výzkumů vycházet, ale osloví právě ty, kterých se šikana přímo i nepřímo týká“. Více informací o činnosti fondu najdete na jeho webových stránkách www.stop-sikane.cz, jejichž nová verze byla tento den také oficiálně spuštěna a komunikována na křtu.Šikna je celospolečenský problém


Šikana se projevuje se napříč generacemi, ve všech vrstvách a na všech místech. Je to problém o to horší, že je často špatně identifikovatelný a máme sklony jej přehlížet a bagatelizovat. Přesto šikana rozhodně není normální a je důležité proti ní bojovat. Ideálně na té nejnižší, a přitom nejdůležitější úrovni, u dětí. Že skutečně nejde o problém marginální, o tom svědčí statistiky a průzkumy: šikanu, tedy jakékoliv chování, jehož záměrem je opakovaně ubližovat, ohrožovat nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí, zažilo každé třetí až páté dítě v České republice. Více než 40 % škol řeší problém šikany, přitom více než 90 % pedagogů si s ní neví rady. Následky šikany jsou přitom často závažné, především ty psychické a sociální, protože mohou vyústit až v depresivní poruchy, poruchy sebehodnocení a sebedůvěry a dokonce mohou vést u obětí k asociálnímu či disociálnímu jednání nebo k agresi.


Dlouhodobý projekt Stop šikaně, zaměřený na boj s šikanou, má tři hlavní linie. Cílem odborné linie je pod vedením odborného týmu Univerzity Karlovy poskytování odborných konzultací a seminářů pro ředitele, metodiky prevence a učitele ve školách a zároveň lepší příprava studentů v této problematice již v rámci studia na pedagogické fakultě. Další linií je pomoc etablovaným organizacím a spolkům, které se této problematice rovněž věnují a zaměřují se na okamžitou pomoc. A v neposlední řadě se jedná o linii informační, v jejímž rámci si nadační fond klade za cíl tuto problematiku a její závažnost komunikovat široké veřejnosti a bojovat proti lhostejnosti a tendenci šikanu a její následky přehlížet a bagatelizovat.

Abychom zjistily podrobnosti o tom, jak to má se šikanou Václav Noid Bárta zeptaly jsme se zpěváka na pár otázek.

Byl jste někdy šikanovaný?

Ano, byl jsem terčem šikany na základní škole. Dospělo to dokonce do takového stádia, že to musela řešit i policie. Útočník mě opakovaně napadal. Tuto informaci jsem jednou napsal na svůj Instagram a v tu chvíli se začal rodit nápad na projekt Stop šikaně.


Proč si myslíte, že jste byl terčem šikany?

Protože jsem byl takový „mucínek“ z hudební rodiny, což samo o sobě budilo pozornost. Rozhodně jsem nebyl žádný rváč, ale už ve 12 letech jsem začal posilovat a nakonec jsem toho útočníka sám porazil.


Co říkáte na to, že se právě taková akce odehrává ve fast foodu, tedy v restauračním zařízení, kvůli kterému děti často tloustnou a právě tloušťka je jedním z nejčastějších terčů šikany.

To jestli děti trpí nadváhou mohou ovlivnit rodiče. Nadváha není zdravá, a pokud jí dítě trpí, musí se z hlediska zdraví nějakým způsobem řešit. Žádná odchylka ale neopravňuje nikoho, aby se do ní strefoval. Každý člověk je unikátní a někomu víc kil může naopak prospívat. Absolutně nic nesmí být důvodem k šikaně, šikana by neměla probíhat nikdy, za žádných okolností.


A jak byste se zachoval, kdybyste zjistil, že je obětí šikany vaše dcera?

Když mi to řekla, což je právě ten největší problém, protože děti se to většinou bojí říct, tak bych se obrátil přesně na takovou organizaci, jakou je právě Stop šikaně. A snažil bych se od odborníků zjistit, jak mám v konkrétním případě pokračovat a na koho se mám obrátit. Může to být dětský psychiatr, ale třeba i policie.


Takže byste situaci neřešil násilím?

Určitě ne, to nemá smysl. Samozřejmě se to nabízí, ale v dnešní době za prvé nejde provozovat násilí mimo ring, protože jsme vyspělá společnost, a za druhé to prostě není východisko.Zakladateli a hlavními organizátory a podporovateli Nadačního fondu STOP šikaně jsou COT media, Hudební divadlo Karlín (s edicí HDK Junior) a Univerzita Karlova.

Reklama