Dvojnásobné ocenění získal film režiséra Bohdana Slámy Venkovský učitel na 19. mezinárodním filmovém festivalu ve Stockholmu, který včera vyvrcholil předáváním cen.

Představitelka hlavní role Zuzana Bydžovská převzala na sobotním slavnostním ceremoniálu cenu pro nejlepší herečku. Porota ji ocenila za neobyčejně důstojné a propracované ztvárnění postavy, která se musí rozhodovat mezi svým mateřským citem a touhou zbavit se své samoty.

A cenu za nejlepší kameru přiřkla porota kameramanovi Diviši Markovi za jeho vizuální styl oslavující přírodu a její souznění s lidskými bytostmi.

Snímek Bohdana Slámy na festivalu „bojoval“ s konkurencí 20 filmů.

Venkovský učitel byl do českých kin byl uveden v březnu 2008 a vidělo ho již téměř 200 tisíc diváků. Mezinárodní premiéru měl na letošním MFF v Benátkách.

Pro ty, kteří film ještě neviděli…

Učitel (Pavel Liška) opouští gymnázium a rodiče (Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot) v hlavním městě a přichází učit na venkovskou školu, aby tak zapomněl na nevydařené milostné vztahy a našel znovu sám sebe.

Postupně získává důvěru místních lidí. Jednou z nich je svérázná statkářka Marie (Zuzana Bydžovská) a chlapec, její sedmnáctiletý syn (Ladislav Šedivý). Marie žije po rozpadu svého manželství smířena s osamělým životem, a proto ji samotnou překvapí, když se zamiluje do učitele.

Na návštěvu za učitelem přijíždí přítel (Marek Daniel), který však záhy zdánlivě poklidné místo opouští a zanechává za sebou spáleniště rozvrácených vztahů. Beruška (Tereza Voříšková), která do té doby chodila s chlapcem, ho bez rozloučení opouští.

Učitel, který cítí vinu, se snaží svým přátelstvím pomoci chlapci vrátit ztracené sebevědomí. O to větší zklamání však prožijí chlapec a Marie, když učitel neodolá zoufalé touze dotknout se chlapcova těla…

Už jste viděli Venkovského učitele? Pokud ano, líbila se vám role Zuzany Bydžovské? Máte rády tuto herečku?

Reklama