Pěstování bylinek doma není nijak náročné a rozhodně k tomu nepotřebujete žádné speciální zahradnické dovednosti ani zkušenosti.

ba2.jpg
Foto: Shutterstock

Nenáročné bylinky, které bez problémů zvládne i naprostý začátečník

  • Meduňka – preferuje polostín a stále vlhkou půdu
  • Rozmarýn – potřebuje hodně světla a zalévání jen občasné
  • Máta – té naopak prospívá zalévání pravidelné a snese i polostín
  • Bazalka – každodenní zalévání bazalky je přímo nutností
  • Koriandr – vyžaduje dostatek tepla a rovnoměrně vlhkou půdu
  • Majoránka – dopřejte jí hlavně teplo a propustnou zeminu

Pěstování bylinek na parapetu

Vnitřní pěstování má rozhodně tu nespornou výhodu, že je možné celoročně. Přesto je vhodné pro tyto účely vybrat bylinky, které dobře snášejí i ne zrovna vysoké teploty. Takovým příkladem je pažitka, která má bezesporu v teplé i studené kuchyni široké využití, ale také máta nebo aromatická řeřicha či kopr.

Umístěte bylinky přímo za okno, aby byly vystaveny dostatečnému přísunu denního světla a čerstvého vzduchu. Středomořské bylinky (levandule, šalvěj, tymián, rozmarýn aj.) umisťujte pak jedině na okna směřující na jih – odtud se jim dostane co nejvíce slunečního svitu, který je pro jejich růst nezbytný. Myslete také na to, aby žádné bylinky nestály přímo nad radiátorem. Jakmile začne topná sezóna, bude to pro rostlinky devastující. A v létě myslete na průvan – ten bylinkám nesvědčí.

ba1.jpg
Foto: Shutterstock

Pěstování bylinek na balkóně

Balkon (především ten jižně orientovaný) se výborně hodí pro pěstování zmíněných středomořských bylin. Nemusíte se bát je vystavit přímému slunci. Pokud máte naopak na svém balkóně polostín, využijte ho pro umístění květináče nebo truhlíku s meduňkou nebo stévií. Důležité je ale zajistit rostlinám bezvětří, aby je případný vítr neponičil. Pokud jsou naopak vystaveny přímému slunečnímu žáru, nezapomeňte na každodenní zalévání. Hlídat byste měli také venkovní teploty. Pokud klesnou pod deset stupňů, přemístěte bylinky raději na parapet uvnitř bytu.

Jak na to?

Nabízí se samozřejmě varianta vypěstovat si bylinky přímo ze semen, jednodušší je ovšem zakoupit sazeničku přímo v zahradnictví. Nenechávejte ji v zakoupeném květináči. Ten zpravidla slouží jen jako jakási přenosná nádoba a v té nemají rostliny dostatek prostoru. Vyberte tedy květináč (do bytu či pro venkovní pěstování – podle plánovaného umístění) dostatečné velikosti a rovněž by měl disponovat odtokovým otvorem. Pro umístění na balkón (zvláště ten jižně orientovaný) zakupte květináč světlé barvy, aby nepřitahoval zbytečně velké množství slunečních paprsků a nedojde k přehřívání.

Na dno květináče či truhlíku udělejte drenážní vrstvu z hrubého písku, kamínků nebo keramických střepů, aby neuhnívaly kořínky. Pak nasypte do tří čtvrtin výšky nádoby zeminu (substrát), umístěte sazeničku a po stranách dosypte. Zeminu lehce přimáčkněte.

Kombinujte!

Nemusíte se také bát umístit do jednoho truhlíku více druhů bylinek. Společně si určitě bude rozumět bazalka s majoránkou – mají totiž velice podobné nároky na péči. Do jednoho truhlíku lze umístit také petržel, pažitku, kopr i libeček. Naopak pozor na společné umístění máty a meduňky s kterýmikoliv bylinkami. Obě zmíněné rostliny mají rozpínavé kořeny a vyžadují tedy vždy vlastní květináč.
 
Jak moc zalévat? 

Vyplatí se řídit se v případě bylinek pravidlem: raději méně a často, než hodně a jednou za čas. Pomůže vám také voda v rozprašovači, která zajistí odstranění přebytečného prachu a jiných nečistot. Zapomenout nesmíte také na pravidelné zařezávání rostlin. 

Čtěte také: 

Zdroj: Autorka článku, StrefaČeské stavby

Reklama