Před dvěma lety jsme se s manželem rozhodli, že se budeme stěhovat do domku. Byla to možná náhoda, možná ne, ale v prvním kole jsme domek, kde dnes bydlíme, okamžitě zamítli - nelíbila se nám ani cena, ani poloha. Ve druhém kole jsme se propracovali až dovnitř a bylo jasno - tenhle chceme a žádný jiný! Majitelé slevili hodně z původní nadsazené ceny, banka „sama od sebe" nabídla velice výhodnou hypotéku, prostě všechno bylo jako z pohádky. Bohužel nás nevarovalo ani to, že domek má poněkud nejasnou a podle všeho hodně bouřlivou minulost.

Teprve nějakou dobu po koupi nám řekl kamarád, že domek stojí na pramenech" a že podle jeho babičky je pod ním podzemní říčka, která ohraničovala dřív místní hřbitov. Pod zem se dostala až po obrovském požáru, který zničil přes polovinu vesnice a tehdejší kostel. Část lidí, kteří hledali záchranu v kostele, se pokusila zachránit skokem do vody, ohraničující kostelní pozemek, ale pod jejich vahou se dno říčky prolomilo a už je nenašli. Proto se říčce říká potok mrtvých", a když prosákne na povrch, věští to pro celou vesnici zlý rok...

Protože ale jeho babička nebyla místní (jako ostatně nikdo ve vesnici, která se po válce osídlovala znovu) a pramen je na opačném konci dvora, nebrali jsme to moc vážně. Později jsme se ovšem dozvěděli, že v těsném sousedství domku nebo pod ním prochází podzemní chodba, jejíž existenci spolehlivě dokazuje příběh sousedovic kačeny. Spadla do jámy, ve které ji už nenašli - obecně se soudilo, že zalezla do nějaké z bočních děr, protože jáma byla mezi trativody. Hledala ji celá rodina po celém okolí domku, ale našli ji za kopcem o tři kilometry dál - na nejsušším místě za vesnicí, kde má chodba podle pověsti končit. Jestli je tam někde mezi křovím nějaká díra nebo jestli je kachna schopná teleportace, to už soused neřešil.

Dneska už víme i z historických pramenů, že v blízkém okolí našeho domku skutečně nějaké chodby byly, ale není přesně doloženo kde. Podle místní pověsti jsou zaplaveny vodou, ale ani moderní měření kvůli statice žádný tok pod naším pozemkem neprokázalo.

Na naší verandě se ale čas od času objevují mokrá místa. Mám psa z útulku, který bohužel není čistotný a na verandě spává, takže mokrá kaluž na prostředku betonové chodby znamená vzít Savo a psí výdobytek prostě vyčistit. Zvykli jsme si my, zvykl si si pes, jen soused nad tím vrtěl hlavou.- babičky si moc váží a navíc prý sám pátral v archívech. Včera večer jsem ale uviděla něco, co mi doslova vyrazilo dech - na verandě je mokrá víc jak polovina podlahy. Doslova na ní stojí voda, která se tam neměla jak dostat - pominu-li možnost přeměny psa v cisternu.

Těžko říct, jak dopadne geodetické pátrání pod domkem, ale ve vesnici už od začátku roku zemřeli dva lidé a další čtyři jsou ve vážném stavu v nemocnici. Takže uvidíme...

Pajda


Hu! To je opravdu zajímavé. Moc vám přeji, aby se nakonec ukázalo, že jsou to všechno jen náhody...

(Soutěž: J.... Klapka J....)

Reklama