Věříte na zvěrokruhy? Pak jistě víte, ke kterému znamení patříte a jakému živlu se nejvíce blíží váš temperament. Ale možná nevíte, že se tím instinktivně řídíte i při zařizování bytu. Chcete vědět, jaký styl bydlení vyhovuje vašemu živlu? Je to docela zajímavé

Znamení zvěrokruhu a jejich živly.

  • Voda - ryby, rak, štír
  • Oheň - lev, střelec, beran
  • Země - panna, býk, kozoroh
  • Vzduch - vodnář, blíženci, váhy

Už jste se našli? Tak jdeme na to.

Co živel, to jiný temperament. Zní to logicky, ale je otázkou, zda to nějak souvisí i s naším způsobem zařizování bytu. Ovlivňuje náš živel i náš vkus a styl? Možná opravdu instinktivně tíhneme k určitým barvám, materiálům a dekoracím, v jejichž „společnosti“ je nám dobře, přirozeně, hezky. Prostě jako ve svém živlu.

Země - koloniální styl.

Tento styl v sobě snoubí klasiku s exotikou. Interiér se přirozeně propojuje s přírodou a tím nejkrásnějším, co dává země. Miluje vzácná dřeva (eben, palisandr, mahagon) s dlouhou výdrží a perfektním zpracování. V interiéru tohoto živlu se dobře uplatní i kámen, kůže (nejlépe se vzorem srsti exotických zvířat), ratan a bambus.

kolonial

Materiály: Libuje si ve všech, které jsou zajímavé svým povrchem, nebo strukturou. Od saténu, přes len, surovou bavlnu, až po semiš a hrubou kůži.

Barvy. Země má ráda teplé, slunné a měkké barvy. Dominuje béžová, terakotová, barvy písku a teplé odstíny zelené. Pestré barvy si užívá pouze v detailech a na doplňcích. (Polštářky, tkané koberce, exotické suvenýry, keramika, masky.)

Země se neobejde bez výrazných pokojových rostlin. Nejlépe tento styl vystihují šťavnatě zelené exotické květiny výrazné strukturou svých listů. Palmy, citrusovníky, kávovníky, juky.

Čtěte také:

Voda - Navy styl.

No řekněte, co by mohlo mít k sobě blíž, než vodní živel a nám všem známý styl, který charakterizuje kombinace bílé a modré? Interiér, který vyhovuje vodnímu živlu, by měl být otevřený, světlý a vzdušný. Tomu odpovídá i výběr nábytku a barev. Jak jinak, než bílá, jakoby vodou vybělená struktura dřeva na nábytku, podlahách či obložení je pro tento styl typická.

voda

Jako doplňkové barvy se uplatní hlavně tyrkysová, šedomodrá a šedozelená připomínající nekonečný oceán. Navy styl vyhovuje lidem vodního živlu, kteří jsou stále v pohybu. Přesně jako voda. Pohyb vody nebo plachet ve vánku může evokovat i lehounký baldachýn nad postelí, nebo loďku na vlnách houpací síť mezi stromy. Také ratan, typický pro pláže Baltu, je jim blízký.

Vodní živel se rád obklopuje vším, co z vody pochází, lasturami, kamínky, pískem, či kořeny omytými vodou.

Z květin se k vodnímu živlu hodí nejen lekníny a šáchor, jak by se mohlo zdát, ale i rostliny na vodu nenáročné. Sukulenty a kaktusy.

Čtěte také:

Oheň - Boho styl

Ohnivá znamení jsou vášnivá a svým způsobem bohémská. Milují cestování, dobrodružství a jsou velkými individualisty. Nic si nedají diktovat a rádi vybočují z davu. Proto by jim mohl vyhovovat styl, který boří všechna pravidla a sází na osobnost.

boho

Pokud jste ve znamení ohně, objevte umělce v sobě. Kombinujte zdánlivě nesourodé, obklopte se věcmi, které máte rádi. Ať už jsou to obrazy, starožitnosti, pestré tkaniny, suvenýry z cest.

Možná instinktivně tíhnete k barevným stěnám, máte-li bílé, doplňte je výraznými barvami, třeba tyrkysovou a oranžovou.

K bohémskému stylu patří přírodní nábytek nejlépe s patinou a nějakým příběhem. Bleší trhy a bazary jsou místem, kde jsou tito lidé ve svém živlu. Ohnivé znamení je velmi extrovertní a miluje lidi. Proto by v jeho bytě neměl chybět obrovský masivní stůl, u něhož může sedět spousta lidí.

Nedílnou součástí tohoto stylu jsou květiny a doplňky, které „voní“ exotikou. Boho styl se neobejde bez ohně, proto v jeho bytě nemůžou chybět různé svícny, které dodají interiéru měkké světlo a příjemně hřejivou atmosféru.

Čtěte také:

Vzduch - Scandi styl

Vzdušná znamení mají fantazii, vytříbený vkus a cit pro elegantní kombinace materiálů. Tíhnou spíš k jednoduchým tvarům a čistým barvám, proto by jim mohl vyhovovat interiér v severském stylu.

scandi

Vyznačuje se prostotou v tom nejlepším slova smyslu a vyhýbá se všemu, co by působilo stísněně, tmavě a ponuře.

Vzdušná znamení milují světlo, proto tíhnou spíš k bílé barvě a příjemným světlým neutrálům. Barvy světlého, přírodního dřeva, měkké materiály se strukturami, ale i jemné pastely tomuto stylu vyhovují. Skvěle ho doplňují dřevěné podlahy a obložení stěn, které známe ze severských interiérů.

Pokud jste přesvědčeni o tom, že scandi styl musí být studený, jak psí čumák, tak se velmi mýlíte. Tak, jako všechny předchozí styly, má i scandi své variace.

Dokonce se k němu hodí i historický nábytek, nejlépe s bílým nátěrem, křišťál, hebké kožešiny a zlato.

Tyto prvky působí velmi hřejivě a přívětivě a vnáší do interiéru útulnost a světlo, které vzdušné znamení potřebuje jako čistý vzduch k dýchání.

Ani květiny nesmí v bytě vzdušných znamení chybět. A to nejlépe rozkvetlé ve skleněných vázách jednoduchého tvaru, nebo naopak v křišťálu.

Foto: Dulux.cz

Čtěte také:

Příště bychom se mohli na jednotlivé styly podívat podrobněji... Je to vás, klikněte na naši anketu

Reklama