61e69677dc5a0obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Začnete-li studovat materiály o domácích škůdcích, míněno těch, jejichž přítomnost zaznamenáte až časem a obvykle ve chvíli, kdy už nejde o jednotlivce ale společenství, většinou se dočtete, že základem je čistota. Ne vždycky to ale platí a na vině musí být zanedbání úklidu. Přinést si je můžete klidně ze supermarketu, a přestože se vaše domácnost leskne čistotou, parazitům se nevyhnete. S kým nejčastěji míváme tu čest a jak nezvané hosty rychle vypakovat?

Roztoč moučný (sladokaz moučný)

61e697b60e8b5obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tento roztoč bývá poměrně rozšířený. Je velmi malý (asi 0,5 mm), bílé až velmi světlé barvy. Máte-li opravdu dobrý zrak, můžete jej zahlédnout jako pomalu se pohybující zrníčko mouky. Preferují vyšší vlhkost vzduchu a teplotu kolem dvaceti stupňů. Samice jsou velmi produktivní, prakticky denně nakladou stovky vajec. Tento roztoč napadá především mouku, vločky, semena, ale třeba také koření. Jeho přítomnost identifikujete především nosem – napadené potraviny štiplavě páchnou a přinést si je můžete klasicky v zakoupeném, již kontaminovaném výrobku. Takto napadených potravin je nutné se kompletně zbavit, jejich požití může způsobovat průjmy, záněty střev či kožní potíže.

Červotoč spížní nebo potemník skladištní

61e696c94f55eobrazek.jpgFoto: Shutterstock

Další noční můrou každé hospodyně bývají tito dva kuchyňští škůdci. Červotoč spížní je drobný, okem zahlédnutelný živočich, který obvykle měří 2–4 mm. Má hnědožlutou barvu, válcovité tělo a napadá širokou škálu potravin. Nevadí mu papírový ani plastový obal, na kterých zanechává okrouhlé otvory. Podobně se chová i další z řady domácích škůdců potemník skladištní. Ten barvou a tvarem těla připomíná kmínové zrnko. Účinným „lékem“ je nalezení zdroje a opět důsledná likvidace všech napadených potravin.

Potravinoví a šatní moli

61e696deefa7eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Známe je nejspíš všichni, protože patří k nejčastějším návštěvníkům zejména spížních skříní. Jde o drobné béžové či šedé motýlky, kteří znehodnocují potraviny svými výkaly. Opět platí, že si je můžete přinést z nákupu v již kontaminovaných potravinách, obvykle v mouce, luštěninách nebo sušenkách, výjimkou nebývá ani koření. Důležité opět je najít zdroj a vyhodit všechny napadené potraviny, umýt police a řádně vysát, abyste se zbavili i všech nakladených vajíček. Existují také tzv. mololapky, které můžete v kuchyni či špajzu umístit.

Setkat se můžete i se šatními moly, kteří vás nepříjemně překvapí v poskládaném oblečení ve skříni. Dělá jim dobře pokojová teplota a chutná především keratin, součást přírodních materiálů. Nacházejí se nejčastěji v záhybech složeného oblečení a ve skříních, které neotevíráme tak často. Nemají rádi některé vůně, vyhnat je můžete třeba jehličím v sáčku, rozsypaným pepřem, dobře zafungují ale i klasická mýdla, která vložíte mezi oblečení. Dělávaly to tak třeba naše babičky.

Tesařík krovový

61e696eee8f92obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Tento dřevokazný hmyz také umí pořádně zkomplikovat život. Jeho larvy napadají prakticky veškeré dřevo, které postupně znehodnocují formou chodbiček a následných výdutí. Nejčastějším útočištěm tesaříka bývají dřevěné krovy, trámy, podlahy, nepohrdne však ani nábytkem. Identifikovat ho můžete podle typického chroupavého zvuku, samozřejmě i podle dírek a drobných pilinových hromádek, které po něm zůstávají. Zachytíte-li jeho přítomnost včas, měly by k jeho likvidaci postačit běžné přípravky k impregnaci dřeva. Při větším rozsahu je třeba požádat odborníky.

Rybenka domácí (šupinuška)

61e697f19409eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Rybenka nebo také šupinuška nese svůj název podle tvaru a povrchu těla pokrytého stříbřitými šupinkami. Bývá běžnou součástí domácností, preferuje teplé, tmavé a vlhké prostředí a nejčastěji se zabydluje v koupelnách, toaletách a sklepních prostorách. Výjimkou nejsou ani spižírny, kde mají rybenky vždy dostatek potravy – živí se prakticky veškerými potravinami, co jim přijdou do cesty. Přemnoží-li se, nepohrdnou ani knihami, starými fotkami či zavlhlým oblečením. Nejaktivnější bývají v noci, přímému světlu se vyhýbají. Mohou být zdrojem nejrůznějších alergií, na věcech po jejich výkalech zůstávají žluté skvrny. Kromě důsledného úklidu, větrání a utírání navlhlých ploch jim nedělají dobře některé vůně. Nastražit na ně můžete třeba esenciální oleje (citrusy, cedr, eukalyptus, levandule), které je odpuzují. Naopak nalákat je můžete nastrouhanou bramborou, kterou položíte na papír v koupelně. Rybenky se na ní shromáždí (milují škrob) a počkají na vás do rána. Pak je stačí jen vynést do venkovního odpadu nebo spálit.

Čtěte také:

Zdroje: crownvet.com, journals.sagepub.com,wikipedia.org