Moje babička bydlela v rodinném domku v Předmostí u Přerova. K ní jsem velice ráda jezdila hlavně na prázdniny. Domek byl sice malý, ale plný překvapení. Jen na půdu jsem nesměla. A co je zakázáno, to přitahuje a zákaz se chce porušit.

Jednou o letních prázdninách  si babička usmyslela, že by se mohla dát do pořádku půda. Od dědovy smrti tam nikdo nebyl. Já byla první, kdo se nabídl, že jí pomůže. Kupodivu babička vyhověla.
Na půdu se lezlo po dřevěném žebři. Odsunula jsem poklop a z půdy zavanul takový zvláštní průvan. Bylo tam šero, a když si oči zvykly, krása.
Co tam bylo krámů! Dědova dřevěná truhlice, se kterou byl na vojně v Krakově a pak s ní cestoval až do Uher (děda byl ročník 1879!). Pak tři staré komody, krásná vyřezávaná postel, poličky kdo ví odkud, stará skříň plná oblečení. Jak ji tam nastěhovali, to nevím. Babička čekala dole u žebříku a neustále na mě volala, co tam dělám. Já jsem jí odpovídala, že nic, že si to jen prohlížím a že se mi na půdě líbí. Protože přišla babiččina kamarádka, která nakonec babičku ukecala, ať si holka na půdě uklidí a bydlí tam, zajásala jsem.

Půdu jsem vygruntovala, postel vyčistila, matraci vyklepala, sousedka mi přidala čerstvé seno, prý pro vůni, a dalších deset dní, protože pršelo, jsem trávila na půdě. Samozřejmě i spala.
V té truhlici byly staré časopisy z roku 1935. Měla jsem co číst. Šatníkovou skříň jsem také projela. Šaty po babičce z roku 1908, to jí bylo 18 let - krása. Našla jsem i babiččiny fotky z mládí, byly hodně poškozeny, ale dalo se vyčíst, že babička byla velice krásná. Dokonce jsem našla i klobouk s peřím. To si babička dodala odvahy a vylezla za mnou a pak jsme si jen povídaly a povídaly a babička uronila sem tam slzu, když se podívala na staré zažloutlé fotky. Bylo to její krásné mládí.
Je mi smutno, že moje dcera nemá takové štěstí, jako jsem měla já: bydlet na půdě.

Krásný den přeje arjev
Milá arjev,
tak přesně tohle miluju. Když vidím starý barák, nejraději bych vylezla na půdu a prohlížela staré věci. Na každé půdě se nějaké najdou. Mají svoji vůni, historii, příběhy.
Je v tom neskutečná romantika a krása zašlých časů.
Reklama