Možná si ani neuvědomujete, že způsob, jakým bydlíte, o vás prozrazuje více než je vám milé. Svůj životní prostor jste si podvědomě zařídili tak, aby odrážel váš charakter. „Ukaž mi, jak bydlíš, a já ti řeknu, kdo vlastně jsi,” chtělo by se říci. Takto jednoduše to však nefunguje. Přesto jsou psychologové přesvědčení, že ze zařízení bytu se dají vyvodit určité závěry.

Přátelští lidé bydlí útulně

bydlení

Charakter člověka se dá nejlépe vypozorovat dle jeho oblíbeného místa. Pokud patříte mezi upřímné, přátelské a přizpůsobivé lidi a snažíte se vyhýbat konfliktům, pravděpodobně bydlíte v útulném bytě s teplými barvami. Ve vašem obývacím pokoji zřejmě nechybí masivní sedací souprava s polštářky a dalšími dekorativními prvky. To, že jste citově založení a rádi se obklopujete vzpomínkami, dosvědčí i rodinné fotografie na stěnách či policích. Příliš mnoho fotografií vaší osoby by však mohlo poukazovat na jistou samolibost.

Za minimalismem se skrývá introvert

minimalismus

Našli bychom u vás doma nábytek čistých funkčních tvarů a kůži v neutrální černé, hnědé nebo bílé barvě? Minimalistický styl bydlení bez vlastních ozdob prozrazuje převážně introvertní osobnost. Očividně jste člověk, který používá logiku a věcnost a jste zvyklý zachovávat si jistý odstup a nadhled. Velmi těžko vyjadřujete své pocity. Mimochodem, o způsobu vaší komunikace s ostatními lidmi hodně napoví okenní prostor. Pokud máte okna zahalená žaluziemi nebo záclonami, zřejmě nekomunikujete přímo, ale snažíte se zprávy zabalit do pěkných slov. Chráníte si tak vlastní intimitu a rozhodně se nevystavujete na odiv.

Starožitný nábytek značí vazby na tradice

bydlení

Považujete se za svědomité lidi, v životě postupujete podle přesných plánů a těžko se vyrovnáváte se životními změnami? Zřejmě se u vás těžko najde nábytek s excentrickým designem. Své místo ve vašem domě spíše najdou starožitnosti a prvky v klasickém či rustikálním stylu. Zděděné kusy nábytku v interiéru prozrazují vazbu na tradice a vtahují do minulosti. „Rustikální nábytek vám do domova vnese atmosféru sedláckých chalup a potěší každého, kdo má rád kvalitní materiály a prvotřídní řemeslné zpracování,” říká Vít Fišer z eshopu MT nábytek.

Designové kousky najdete u mužů bez závazků

bydlení

V případě, že se neradi vážete a považujete se za extrovertního a nekonvenčního člověka, by vaše bydlení mělo být skutečnou pastvou pro oči. Pokud vystavujete na viditelných místech designový nábytek, umělecká díla nebo staré knihy, jste buď duší umělec anebo si zakládáte na své image. Nemusíte mít obavy ze svých narcistických sklonů, pro vás je důležité uznání jiných. Více klasických designových kousků se nachází v bytech samostatně žijících mužů bez závazků. Ti totiž rádi vystavují na obdiv svoje symboly statusu. Upřednostňují hlavně elegantní, moderní a inovativní nábytek, například v podobě obývací stěny s LED osvětlením, která dodá místnosti nevšední atmosféru.

Nepořádek na psacím stole je projevem kreativity

Pokud ve vašem bytě vládne chaos a uklízení nepovažujete za svoji zálibu, tak zjevně hledáte svoji vlastní cestu životem. Podle vědců se navíc pořádek ve společnosti dost přeceňuje. Nepořádní lidé jsou označováni jako chaotičtí a dezorganizovaní, ve skutečnosti však jde převážně o tvořivé, odvážné a dobrodružné osobnosti. Je váš pracovní kout dokonale uklizený? Pokud jste zaměstnaní v kreativní oblasti, tak z vás šéf radost mít nebude. Výzkum na univerzitě v Minnesotě totiž potvrdil, že práce na neuklizeném stole přináší nové nápady a povzbuzuje tvořivé myšlení. S nepořádkem to však nepřehánějte, protože chaoticky a neprakticky zařízený byt může vyvolat trvalý stres.

Barevné kombinace pocházejí z dětství

barvy

Rozhodující roli v bydlení hrají barvy. Jejich výběr souvisí se životní situací, v které se právě nacházíte. Pokud máte rádi teplé citrusové tóny, je pro vás důležitý životní optimismus a toužíte po komunikaci. V případě, že ve vaší oblíbené místnosti převládá zelená a modrá, kladete důraz na odpočinek a oddych. Často používané hnědé tóny v kombinaci s dřevěným nábytkem upřednostňují lidé vyhledávající stabilitu, harmonii a přirozenost. Ve svém vlastním bydlení opakujeme vzory a barevné kombinace z našeho dětství. Souvisí to s pocitem jistoty a skutečností, že výběr barev dědíme po svých rodičích. „Pokud chcete měnit barvy v bytě častěji, vsaďte na světlý nábytek, který byt opticky rozzáří a velmi dobře se kombinuje s barevnými doplňky,” radí prodejce nábytku.

Zařízení bytu neodpovídá vždy charakteru

Někdy se stává, že styl bydlení vůbec neodpovídá povaze člověka. Toho si všimnete podle malých detailů, které na první pohled neodpovídají celkovému zařízení bytu. Může jít například o různé sbírky, výrazný obraz nad postelí nebo psací stůl na důležitém místě, přestože jeho majitel doma nepracuje. V takovémto prostoru se nemůžete cítit dobře a  nedokážete čerpat tu správnou životní energii. „Nedovolte, aby se domov stal vaším vězením a raději si ho přetvořte k obrazu svému,” uzavírá myšlenku Vít Fišer.

Zdroj foto: MT-nábytek.cz

Více k bytovému designu: