Návrháři bytového designu z Biano.cz jsou různého zaměření, ale každou chvíli přijdou s něčím novým a zajímavým. Mezi jejich bonbónky patří i bydlení v severském stylu, které je plně funkční, světlé a vzdušné.

Zařídit se však dá na tisíce a jeden způsobů, záleží jen na vašem vkusu a požadavcích. Čím se interiér v severském stylu vyznačuje, jsou přírodní materiály, čisté linie, lehkost, vzdušnost, přirozené barvy.

X-20170122213355593.jpg

Barvy a nábytek v severském stylu

Nábytek nesoucí se v tomto duchu je nejen krásný, ale i multifunkční. V interiérech obléknutých do severského stylu dominují světlé barvy, obzvlášť pak bílá. Neznamená to však, že je takové bydlení sterilní a studené. Jak samotný název prozrazuje, tento styl pochází ze severu. Zrodil se z potřeby po denním světle a slunečním svitu, kterého mají seveřané v zimních měsících poskrovnu. Aby nepropadali zimní únavě a smutku, vnesli do svého bydlení světlo a jas. O hřejivost se postarají přírodní materiály, zejména dřevo.

X-20170122213716328.jpg

Přírodní materiály hrají prim

Jak jsme již uvedli, dominují v interiéru světlé barvy nebo bílá v kombinaci s přírodními materiály dřevo a kámen, jež zajišťují pohodovou a příjemnou atmosféru. Bílá barva zvětší opticky prostor a rozzáří. Nejčastějšími barvami pro tento styl jsou světle šedá, smetanová, krémová, žlutá, pudrová, olivová. Z dřeva převládá jasan, buk a olše. Zmínit musíme i dekorace, protože ty dotvářejí zbytek úžasné severské atmosféry. Opět převládají dekorace vyrobené z přírodních materiálů. Bytové textilie jsou taktéž v hřejivých barvách a nechybí zde blankytně modrá, zelená či jasně červená, ale s pestřejšími barvami se to nepřehání – stačí jeden dominantní prvek nebo příměs barvy třeba v bavlněném běhounu.

X-20170122213627343.jpg

V jednoduchosti spočívá krása

Touha po dostatku světla se promítla i do skleněných prvků, proto i v tomto stylu nalezneme například skleněné dveřní výplně, skleněné příčky a jiné prvky. Celkově se tento styl nese v jednoduchosti, a proto se to s vybavením nábytku včetně doplňků nijak nepřehání. Seveřané zrovna nefandí přeplácaným interiérům plných harampádí a opulentních ozdob. Přesto dokážou interiér zařídit tak, aby vše působilo útulně, vkusně a příjemně. Jako základ interiéru poslouží pár nejdůležitějších kusů v nadčasovém stylu, případně v kombinaci se staršími kousky ve stylu vintage. To záleží na tom, jaký styl severského bydlení si zvolíte.

Mnohdy lze účelně i vzhledně kombinovat retro, vintage a modernu. Ovšem převládat by měl vždy pouze jeden styl, který bude dominantní, ostatní jen zpříjemní celkovou atmosféru. Pro inspiraci můžete zavítat na stránky Biano.cz, kde najdete pohodlně a uspořádaně vše na jednom místě. Od různých stylů, inspirace, až po profesionální služby bytových designérů.