Také se vám už ten bytový minimalismus, který se nám servíruje ze všech stran, už trochu zajídá? Také přes jeho nesporné estetické hodnoty dáváte přednost spíš věcem s historií, nábytku s tvarem, předmětům s vůní života a kašlete na řeči pořádkumilovných puntičkářů, že jsou to jen lapače prachu?

Tak to jste můj člověk a určitě vás (stejně jako mě) chytne za srdce styl bydlení, kterému holdují Francouzi. Nemusíte kvůli tomu jezdit do Paříže, pokud tam nemáte známé, stejně vás do bytu nikdo nepozve, stačí se pokochat a inspirovat těmito obrázky.

Duch pařížských bytů z nich dýchá víc než dostatečně a dokáže vás vtáhnout do kouzelně romantické atmosféry, která je pro ně tak typická. Mají totiž mnoho společného a jejich nálada se dá poměrně snadno napodobit. Takže pokud zatoužíte bydlet po pařížsku, nevidím v tom žádný problém.

Stačí mít trochu romantického, trochu sběratelského, trochu uměleckého a trochu bohémského ducha se smyslem pro estetické nepořádno. Kdo jste byl někdy ve Francii, dáte mi jistě zapravdu, že Frantíci nejsou zrovna pedantičtí uklízeči. Naopak, roztomilý nepořádek a ležérní chaos, který je svým způsobem sympatickým důkazem jejich lásky k životu, vládne na stolech, v ulicích, v oblékání.Francouzi si prostě umí užívat, s ničím si (alespoň zdánlivě) hlavu nelámou, všechno, co dělají, vypadá nenuceně, jakoby lehce nahozené, přitom naprosto přirozeně. A z toho bychom si mohli vzít příklad. Co vám brání v tom, abyste si neužívali také a nezařídili se po francouzsku? Poradíme vám.

Jaké jsou základní předpoklady, že se vám jejich styl povede napodobit
?A - Bydlíte ve starém domě/bytě, s vysokými stropy, nejlépe štukovanými. Všimněte si, že všechny místnosti jsou prostorově velkorysé. Ne že by francouzský styl nešel vytvořit v garsonce o dvaceti metrech čtverečních, ale nebude to prostě ono.

B
- Vlastníte alespoň jeden kousek historického nábytku. Na něj můžete soustředit pozornost a interiér barevně přizpůsobit. Buď vše sladíte, nebo naopak vyzdvihnete kousek jako vzácný solitér. Stačí stůl, komoda, postel...C
- Máte nějakou, nejlépe barokní, sochu (její kopii) nebo alespoň architektonický fragment. Dodají prostoru punc výjimečnosti. Takové kousky pořídíte v chalupářských bazarech. Pokud se vám přímo nazajídá, že budou nejspíše kradené, jistě si vyberete.D
- Nejsou vám cizí drapérie, dekorační látky s historickými vzory, polštářky, třásně, bambulky a různé textilní dekorace. Dotvoří barevně interiér, zútulní ho a navodí intimní atmosféru dámských budoárů.E
- Milujete pastelové barvy s nezbytnou patinou. Odřený lak, oprýskaná omítka, vyrudlé zaprášené barvy by byly v jiných prostorách spíše na překážku. Ve francouzském interiéru jsou naopak velice žádoucí. Ale pozor. Abychom dosáhli kýženého efektu, važme patinu a záměrné defekty na lékárnických vahách. Nic se nemá přehánět.Co vy na to? Šla byste do toho? Líbí se vám pařížský styl bydlení? Inspirovalo vás něco? Nebo byste takhle bydlet nechtěla? Napište nám svůj názor.

použité fotografie: Taschen