25062021web-5.jpg
Foto: Se souhlasem Château Bela

Zámeček na jižním Slovensku, který si toho ve své historii zažil mnoho a prošel dobrými i špatnými časy, se nachází na rodinném pozemku o rozloze 28 hektarů. Je obklopen nádhernou krajinou s rybníky, krásnou přírodou, domácí zvěří a malebnou vesničkou Belá. Na tomto jedinečném místě se setkává historie, tradice, luxus i nádech současnosti. V roce 2000 byl zámek znovu získán a zrekonstruován hraběnkou Ilonou von Krockow, která z něj udělala pohádkové místo.

Současnou podobu nabyl zámek pod dohledem architekta Jakuba Mayera. Byl postaven ve stylu francouzského baroka a dokončen v roce 1874. Součástí Château Bela je i vysvěcená zámecká kaple, kde se konají svatby. Celkově je toto místo ideální pro svatební obřady i hostiny, kterých se tu během jarního a letního období koná obrovské množství. Že se tady novomanželům zamlouvá není divu. Tohle místo totiž srší romantikou a v roce 2013 bylo vyhlášeno nejromantičtějším historickým hotelem v Evropě. 

6447be72d8f20FotoJetrwe.jpg
Foto: Marta Kratochvílová / žena-in

Château Bela zažilo nájezdy Turků, despotického vládce i sovětská vojska. V roce 1945 po imigraci posledních majitelů do Švýcarska převzala Château vláda socialistického Československa a změnila ho na vězeňské zařízení pro politické vězně. Později se zde provozovala i chemická výroba. Za dob komunismu si zámek zažil opravdu hodně a byl ve velice špatném stavu. V roce 1990 se pak stal součástí Národního dědictví.

V roce 2000 ho od státu koupila hraběnka Ilona von Krockow, vnučka posledního majitele George Ullmanna, syna Adolfa von Ullmanna, šlechtice z Budapešti, po kterém jej zdědil. Hotel zrekonstruovala a zvelebila. Všechna jeho zákoutí promyslela do posledního detailu. Snažila se brát ohled na jeho historickou minulost, ale přidala i svůj osobitý styl.

FotoscrJet.jpg
Foto: Se souhlasem Château Bela

Na obnově zámku pracovalo množství odborníků z oblasti architektury, malířství či sochařství. Klíčovou roli zde pak sehrál sběratel a designér Alex Vervoordt, který mimo jiné poskytl hotelu i několik starožitností z vlastní sbírky, které zdobí pokoje a salóny. Interiér hotelu je zdoben nádhernými nástěnnými malbami, dřevěným nábytkem s čalouněním a nejrůznějšími starožitnými kousky.

Tak vznikl hotel Château Bela, který byl následně v roce 2008 otevřen veřejnosti. Nyní kráčejí ve šlépějích své zesnulé matky její syn, coby současný majitel hotelu, a dvě dcery, kterého v jeho práci podporují. Château Bela je nyní místem odpočinku, setkávání, nejrůznějších oslav a svateb, pro které je zde zřízen velkolepý taneční sál Orangerie, v němž se budete cítit jako na slavnosti seriálové rodiny Bridgertonových.

FotoJetscr-1-.jpg
Foto: Se souhlasem Château Bela

Hosté si užijí místní luxus i profesionální služby ochotného personálu ve 48 pokojích a apartmánech doladěných do posledního detailu s mramorovými koupelnami. Hotel disponuje naprosto vynikající kuchyní, která využívá ty nejčerstvější suroviny, bylinky z vlastní zahrádky a zvěřinu od místních dodavatelů. Jíst zde je opravdový gurmánský zážitek, který jistě ocení i ti nejnáročnější hosté. Na své si přijdou i milovníci vína. Ve vinném sklípku Château Bela mohou ochutnat mnoho druhů světoznámých vín prvotřídní kvality, ale i produkty z lokálních vinic včetně Ryzlinku Château Belá.

FotoJzet.jpg
Foto: Marta Kratochvílová / žena-in

Dále si návštěvníci mohou užít hotelový bar, wellness s vířivkou, finskou a parní saunou, fitness, profesionální thajské masáže, kino sál, kde mohou strávit příjemný večer s drinkem třeba u Netflixu, a přes léto také venkovní bazén s pool barem nebo tenisové kurty. Oblíbenou aktivitou je pak ranní jóga. Pro zamilované páry je možnost dokonce uspořádat piknik na louce s nezapomenutelným výhledem do přírody. Domluvit se dá také projížďka na koni a na rybnících si můžete užít plavbu na loďce. Do přírody se tady za příznivého počasí můžete vydat samozejmě i po svých. Objevíte mnoho malebných zákoutí.

FotoJewert.jpg
Foto: Se souhlasem Château Bela

Šlechtická atmosféra tohoto hotelu se rozhodně nezapře. Posnídat i povečeřet v místnostech, ze kterých historie jen srší, to se vám každý den nepoštěstí. V Château Bela se však alespoň na chvíli můžete cítit jako opravdoví šlechtici.

Pohodu a luxus si tady před lety užíval také britský princ Harry. Na tomto pohádkovém místě v roce 2014 strávil tři dny, když se zúčastnil svatby Alexandry von Krockow, dcery hraběnky, která za tímto nádherným místem stojí a dala do jeho rekonstrukce srdce.

FotoJetsc.jpg
Pokoj, v kterém bydlel princ Harry / Foto: Marta Kratochvílová / žena-in

Zdroj: Autorka článku, Château Bela