Další zajímavou pozvánku, tentokrát hned na dvě místa, zaslala čtenářka Enka1. Vyrazte s ní do jižních Čech za krásnými památkami...

Máte ráda jižní Čechy? Pokud ano, přijměte pozvánku čtenářky Enky1...


Zdravím výletníky a přispívám svou troškou do Heligončina mlýna :-).

Jsem z Českých Budějovic a dávám sem tip na jednodenní výlet, pokud budete někdy pobývat v mém kraji. První zastávkou by mohl být Buškův hamr, jeden mála funkčních ve střední Evropě. Asi 15 km od něho se můžete podívat na zrenovovanou tvrz Žumberk, ve které je sála výstava historického nábytku. Nechci sem dávat přímo odkazy - nevím jestli se to smí, ale podle názvů lze obé lehce „vygůglit“. Zkusím z obou pamětihodností něco překopírovat, snad to nebude dnešnímu editorovi činit žádné potíže při uvedení.

Do jihočeského kraje zve Enka1
P.S. na Žumberku můžete mít i svatbu

Buškův hamr, se nalézá v blízkosti městečka Trhové Sviny, jižně od Českých Budějovic v podhůří Novohradských a Slepičích hor. V okolí městečka Trhových Svinů se tak až do dnešních dnů dochovalo několik hamrů, jakýchsi manufaktur využívajících jako zdroj energie vodní síly množství potoků a říček protékajících v podhorské oblasti. Z dodnes zachovalých hamrů byl právě ten Buškův hamr provozován nejdéle. Rodina posledního zdejšího hamerníka v obytném stavení u hamru žila ještě koncem 70. let dvacátého století. Díky dlouhodobému provozu byl původní objekt hamru, vystavěný již v 18. století, ušetřen modernizací zařízení a přestavbám unikly i budovy sloužící jako obytné a hospodářské. Jediným výraznějším stavebním zásahem byla rekonstrukce všech objektů prováděná v letech 1992 - 95. Technická část hamru je plně funkční a při návštěvě je možné spatřit v chodu jak buchar tak i výheň s dmychadly a brus.

Žumberk
Gotická tvrz byla počátkem 17. století renesančně přestavěna. Hradba, která vede i okolo vsi, má dochovaných 5 válcových bašt. V devatenáctém století byla tvrz znovu upravována. Nabízí návštěvníkům i expozici lidového malovaného nábytku. V sedmdesátých letech 20. století prošla rozsáhlou rekonstrukcí, takže je ve velmi dobrém stavu.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. června 2011: Pozvěte nás na zajímavé místo!

  • Máte ve svém okolí zajímavé místo? Pozvěte nás na něj!

Napište na náš e-mail o zajímavém místě ve vašem okolí čtenářkám magazínu ŽENA-IN.cz! Pojí se k němu nějaká legenda? Záhada? Nic z toho neopomeňte ve své „pozvánce“ zmínit! A když přiložíte i fotku, nebude nic bránit uveřejnění vašeho příspěvku. Fotka ale není podmínkou. Za svůj příspěvek, dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, můžete získat dárek letnímu cestování šitý přímo na míru: Opalovací krém GARNIER AMBRE SOLAIRE s SPF 30 a hydratační sprej po opalování od téže značky. V předmětu vašeho e-mailu nezapomeňte uvést heslo (viz níže).

Zasílání vašich příspěvků na toto téma končí v 3. června 2011 v 15.00 hodin.

cenacena

Reklama