„Jsem připraven mluvit s Bushem o důležitých globálních záležitostech. Pojďme hovořit o Iráku a dalších otázkách. Veřejnost nás pak rozsoudí... Navrhneme naše globální řešení," řekl podle agentury Reuters íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.
Bush ovšem nechce o nějaké diskusi, byť na půdě OSN, ani slyšet. Podobnou Ahmadínežádovu nabídku odmítl už před rokem. Místo diskuse chce zpřísnit sankce a dokonce nevylučuje vojenskou operaci.

K Bushovi se s hrozbami překvapivě připojila Francie, bývalý největší odpůrce politiky USA v Iráku. „Musíme se připravit na nejhorší. A to nejhorší je, pane, válka," řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RTL.

Špatné vztahy mezi USA a Íránem nejsou žádnou novinkou. USA přerušily diplomatické styky s Íránem už v roce 1979. V poslední době způsobil největší potíže íránský jaderný program. Teherán trvá na tom, že hodlá využívat jadernou energii jen pro mírové účely a obviňuje USA, že svou invazí do Iráku zavinily krveprolití, Washington naopak trvá na tom, že Írán usiluje o výrobu jaderných zbraní a že rozpoutává násilí v Iráku.

Odmítání jakékoliv diskuse ze strany Bílého domu lze interpretovat jako tvrdý a sebevědomý přístup mocnosti, která nehodlá ustoupit ze svých pozic v boji se zlem – a Bush by se jistě rád viděl jako bojovník se zlem – na druhé straně však taková reakce budí především u odpůrců válečného konfliktu dojem, že USA, podporované zbrojařskými lobby, neusilují o mírové řešení a o urovnání sporu, ale hledají další „střelnici“, kde by si mohly vyzkoušet nové zbraňové systémy. V kontextu poměrně ověřených informací, že Teherán vlastní jaderné zbraně starší sovětské výroby, by však tato válka mohla přijít celý svět pěkně draho.

Zdroj: Reuters

Co si o problematice myslíte Vy? Jedná Bush správně, když odmítá diskusi? Je třeba „nekompromisní“ přístup, i když povede k válce? Nebo jde naopak o další ukázku arogance a necitlivosti USA na poli zahraniční politiky? Bude další válka? Tentokrát skutečně jaderná?

Reklama