Ministerstvo životního prostředí vyzývá Čechy, aby trávili dovolenou doma. „Jde o jeden z návrhů resortu ministra Martina Bursíka, jak čelit hospodářské krizi,“ sdělil dnes mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Ministerstvo tím chce podpořit ekologický šetrnou turistiku v České republice. Navrhuje zpracovat k tomu zvláštní program, který by pomohl vytvořit infrastrukturu cestovního ruchu.

Návrhy ministerstva by podle Bursíka pomohly vytvořit, nebo udržet celkem 130 tisíc pracovních míst. „Protikrizová opatření musí pomoci k přechodu českého hospodářství k nízkouhlíkové, energeticky úsporné ekonomice s efektivním využitím materiálových vstupů, produkcí výrobků s vysokou přidanou hodnotou a větší orientací na služby," řekl Bursík.

Podle ministerstva pomůže zajistit řadu pracovních míst to, že by se stavěly nízkoenergetické domy. Veřejné budovy, byty a domy by se zateplovaly. Úřad chce rovněž podporovat dopravu. Lidé by opravovali silnice a stavěli by a obnovovali železniční vlečky a budovy. Ministerstvo dále doporučuje velkým firmám, aby investovaly v České republice. ČEZ by mohl vložit peníze například do inteligentních regulátorů napětí, sdělil Kašpar.

Podle ministerstva většina těchto návrhů nezatíží státní rozpočet. „Zároveň se jedná o opatření, která nebudou znamenat podstatné snížení příjmů státu,“ sdělil mluvčí. Ministerstvo poukazuje na to, že dalších 130 až 180 tisíc pracovních míst vznikne díky unijním dotacím z Operačního programu Životního prostředí, který skončí v roce 2013.
Reklama