seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Burčák se vyrábí z bílých hroznů, ale populární se stává i burčák červený nebo růžový, který se vyrábí z modrých hroznů a je vzácnější. Pije se v u nás v Česku, u našich sousedů na Slovensku, v Rakousku a Německu – tam se označuje jako Sturm.

Burčák je zdravý
Možná si říkáte, že tento sladký nápoj nemůže být nic zdravého, ale opak je pravdou. Tento 4–6% mok obsahuje kromě kvasinek i vitamíny, například vitamín B a tiamin, který podporuje správnou činnost srdce, snižuje únavu a zlepšuje stav kůže, nehtů i vlasů. Zároveň obsahuje i bílkovinu a kyselinu pantotenovou, která skvěle působí na zažívání. Kyselina nikotinová zase umí zabránit kožním a nervovým onemocněním. Burčák má velmi pročišťující účinky a pokud nejste zvyklí na vyšší příjem bílkovin, může se to u vás projevit projímavě.

Praktické tipy
Burčák by měl být starý maximálně tři dny. Na dně a na stěnách se mohou objevovat lehké usazeniny, což není na škodu. Při skladování nezapomínejte pravidelně povolovat víčko, protože uvnitř se hromadí oxid uhličitý, který může zapříčinit explozi. Ne jednomu se stalo, že mu burčák, zejména ten červený, krásně ozdobil auto, zeď nebo ledničku. Pozor na to.

64ef28e5b81bbimage.png
Foto: Shutterstock

Zdání klame
Možná máte pocit, že se jedná o sladkou limonádu, které můžete vypít jakékoliv množství. Je pravda, že se díky své příjemné chuti lehce pije a není problém ho vypít i litr najednou, ale to se pak nedivte, že máte problém si dojít i na toaletu a ráno vám třeští hlava. Dopřejte si, ale s mírou.

Pozor na náhražky
Mnozí obchodníci se snaží obalamutit své zákazníky a místo pravého burčáku se jim snaží prodat zkvašený jablečný mošt nebo podobně vypadají mok, který ale s burčákem nemá nic společného. Vždy se proto ujistěte, že kupujete český produkt a prodejce má jasně viditelné, odkud burčák je a z jakých hroznů a odrůd. Dalším ukazatelem je sytá žluto-zelená barva. Pokud je příliš hnědý, značí to staré hrozny. 

TIP na akci – Burčákový pochod

1. října se koná burčákový pochod, který založil Klub českých turistů. Trasa vede po okolí Hovoran, Mutěnic, Dubňan a končí v oblasti Mutěnických Búd. Je to velký zážitek, tak si to nenechte ujít.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech, jindrovovinarstvi, vinomapa, vinarskecentrum

Reklama