Milá redakce,

tak jsem se právě zasmála příspěvkům čtenářek o blafech v jídelnách a jsem docela ráda, že mám chřipku a v lednici na mě k obědu čeká mnou pečené kuřátko, a ne naše závodní jídelna v práci.

Ne, že bych to chtěla srovnávat s těmi školními, ale.. Přítel se nedávno ve své závodní jídelně zeptal, co to tam tak šíleně smrdí, jestli je to ta polévka... a kuchařka mu prý docela nadávala. 

Na školní jídelnu nemám zas tak strašné zážitky jako ostatní čtenářky, ale jelikož jsem měla možnost srovnat tu předrevoluční a porevoluční, určité rozdíly v tom vidím. Od dob povinné školní docházky bych ale nepozřela: koprovou omáčku, hrachovou kaši, čočku, játra a rýžový nákyp. Ostatní jídla jako
třeba oblíbené šišky se strouhankou mně vážně nevadí, ba dokonce i chutnají, ale třeba můj partner by v životě nesnědl žádné sladké jídlo vyjma kynutých knedlíků. 

Mým prvním zaměstnáním byla vychovatelka v družině, v druhé pol. 90. let. Váže se to také ke školní jídelně, protože v té době měly děti v té jisté ZŠ na Praze 6 čipové karty a výběr ze 3 jídel (!). Přišlo mi to úžasné. A je zajímavé, že děti jídla dojídaly, nikdo si na nic nestěžoval, a dokonce si chodily přidávat.

Když jsme si my, družinářky, chtěly přidat, bylo nám to hloupé, a tak jsme pro naše jídlo posílaly děti. Možná kdyby se to takhle vyřešilo i v dalších školách, odpadlo by to šílené mučení dětí a následná traumata z jídla, která si většina lidí nese po celý život.

Ale jeden šílený zážitek mám z Bulharska, kam nás s bratrancem rodiče poslali hned po revoluci na dětský tábor. Místní vývařovna byla příšerná, jíst se to nedalo, a co bylo nejhorší, ráno k snídani jsme dostávali marmeládu a kousek slaného sýra, kdo ten sýr vrátil k okénku, kuchařky ho rovnou braly a dávaly na další talíř někomu jinému, takže jsme to vždycky raději rozňahňali, aby ho nevrazily někomu dalšímu. 

Dobrou chuť :o))))

paviocko


Vidíte, jak to dříve chodívalo, a to jste musela jet až do Bulharska :-) Mimochodem s tím kuřátkem jste mne moc nepotěšila - už vidím svůj tradiční oběd - rohlík a žervé :-(.


Kolik jste měli na výběr jídel? Zažili jste školní kuchyni i v zahraničí?

Čtvrteční téma:
ŠKOLNÍ KUCHYNĚ 
Co si představíte, když se řekne školní jídelna?
Jaká byla vaše nejoblíbenější jídla?
Jaká nejodpornější?
Zanechala na vás školní kuchyně nějaké následky?
Zvedá se vám z ní dodnes žaludek?
Víte, co to bylo UHO?
Kam jste schovávali zbytky od jídla?
Napište nám na:
redakce@zena-in.czReklama