Do Büku se do roka dostanu alespoň jednou. Banda lidí okolo mých rodičů tam jezdí třeba i třikrát do roka. Většinou se do Maďarska za zotavením vypravujeme na prodloužený víkend v květnu (jsou tam svátky). Cesta se dá zvládnout autem za půl dne. Většinou vyrážíme na noc. Příjdeme z práce dobalíme potřebné věci - vypijeme kafe u babičky a vydáme se na cestu. Existuje několik variant cest, ale většinou zvítězí cesta Svitavy - Brno - Bratislava - Györ a Bük. Pro pražské uvedu variantu Praha - Brno po D1. Pak je cesta již stejná. Vzdálenost lázní od Prahy je 410 km.

Většinou nejedeme cestu na jeden zátah, ale u Brna přespíme (my s sebou taháme za autem totiž domeček) a ráno pokračujeme směr Slovensko - projedeme Bratislavou a už jedeme k Maďarsku. Kolem poledního už zabydlujeme karavan - v kempu, který přiléhá přímo k lázním a který umožňuje volný průchod do lázní i zpět. Pokud cestujete jen tak, tak doporučuji předem si zajistit někde ubytování. Můžete využít četné nabídky ubytování jak přímo v okolí lázeňského areálu, tak v nedaleké vesničce Bük. Možnosti ubytování jsou tady (pozn. autora: po otevření okna se Vám otevře pop-up okno, zvolte si jazyk, kterým na Vás mají stránky mluvit - volím němčinu - odkaz Tourismus a pak Unterkünfte). 

Ráno, ještě než se do lázní nahrnou davy, si jdeme zaplavat do poloprázdného chlorovaného bazénu (pozor! zde striktně vyžadují pokrývku hlavy na koupání). Do kempu se vrátíme na snídani (jediné jídlo, které si většinou samy připravujeme) a po snídani se vyrazíme ráchat do spousty bazénů naplněných léčivou vodou, která je převážně sirného původu. Každý bazén je určen na jiný neduh. Celkem mají lázně 6 bazénů naplněných léčivou vodou, dva termální a spoustu dalších bazénů k vodním hrátkám. Jedenáct bazenů je krytých a stejný počet je i nekrytých a čtyři bazény jsou polokryté.

Pokud Vás přestanou léčivé bazény bavit, můžete si dopřát zotavení se v přiléhajícím rekreačním parku, zařádit si na vodních atrakcích, dopřát si masáže, nechat si udělat manikúru nebo pedikúru. Pokud holdujete sportu, Bük Vám nabídne jedno z nejkrásnějších osmnáctijamkových hřišť. Rovinaté okolí přímo vybízí k projížďkám na kole. Já vyzkoušela v okolí kolečkové brusle a jezdit se dá i na nich. Na své si přijdou i milovníci bílého sportu. Většina hotelů nabízí tenisové kurty. 

Pokud Vás v lázních přepadne hlad, nezoufejte. Areál lázní nabízí nepočítaně malých stánků s občerstvením, kde Vám nabídnou mnoho místních pochoutek. K pití si můžete objednat některé z nabízených vín. Problém se čtením mít nebudete - všechny nápisy jsou přeloženy do němčiny a většina pokrmů je i vystavena.

Až se brány lázní večer uzavřou, můžete si projít okolí a v některé z mnoha restaurací skvěle povečeřet. Já osobně mohu doporučit lázeňskou restauraci, která z druhé strany přiléhá k lázeňskému bufetu. Večer tam hraje živá hudba a mají už i český jídelní lístek (na vyžádání). Co určitě doporučuji, je jídlo zvané Bük Platte. Je určeno pro dvě osoby, ale naše čtyřčlenná rodina po spořádání této směsi různě upravených druhů mas byla velmi syta. Přeložený jídelníček do češtiny má i myslivecká restaurace v nedaleké vesničce.

Pokud vládnete jazykem našich západních a ostrovních sousedů či případně ovládáte i maďarštinu, tady se dozvíte o lázních více.

Lázně jsou určeny pro léčení veškerých nemocí pohybových ústrojí, gynekologických a urologických zánětů a nemocí trávicího ústrojí. Svůj pobyt v lázních byste měli konzultovat s lékařem v případě, že trpíte nějakým onemocněním srdce, trombózou či tuberkulózou či pokud máte zhoubný nádor anebo jste těhotná.

Reklama