seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Perly jako oblíbený šperk členek královské rodiny

Členky britské královské rodiny jsou proslulé tím, že velice rády nosí perly a jako takové patří k nejpopulárnějším šperkům. Nosila je královna Victoria, královna Alžběta II. a nyní jsou velmi oblíbené i u princezny Kate, která je i po smrti královny začala nosit mnohem více, pravděpodobně na její počest. Kate ale zná trendy a ví, že perly se hodí k jakémukoliv věku a jsou znakem elegance a nadčasovosti. Její Veličenstvo Alžbětu II. byste těžko potkali bez ikonických perel.

Perly nejsou drzé ani neuctivé, naopak, tím, že si je na sebe vezmete, budete působit nenápadně a uctivě zároveň,” řekla pro Vogue historička šperků Vivienne Becker.

64ac0c0795056image.png
Foto: Profimedia

Jak perly vznikají? 

Zjednodušeně řečeno, perly tvoří perlorodky, mořské ústřice nebo perlotvorky buď ve slané, či sladké vodě. Perly zdobící šperky všech cenových kategorií můžeme rozdělit do několika základních skupin. První zmíníme ty sladkovodní – nejdostupnější perly a perličky přírodního původu. Říční perličky jsou velmi typické pro české šperky 19. a počátku 20. století. Dále tu máme perly přírodní kultivované, které rostou v teplých mořích, avšak se zásahem člověka. Z nich nejdokonalejší a nejvíc ceněné jsou tzv. akoya perly, které pocházejí z japonských moří. Mezi významné oblasti chovu perel patří Japonsko, Čína, Vietnam a ostrovy Francouzské Polynésie, zejména Tahiti. Poslední skupinou, ale zároveň zdaleka nejhodnotnější a nejvzácnější, jsou perly vylovené z moře, které vytvořila příroda bez zásahu člověka. Lov mořských perel se historicky odehrával v Japonsku a zejména v Perském zálivu. Obchodem s nimi byl proslulý hlavně Bahrajn, kde se v omezené míře loví dodnes.

Velikost, lesk a barva 

U perel hodnotíme velikost, pravidelnost a bezchybnost povrchu, barvu, a hlavně jejich specifický proměnlivý lesk a jas. Barva perel se nejčastěji pohybuje v rozmezí mezi bílou a smetanovou, najdeme však i takové s nádechem růžové a zlaté, a perly tmavé v šedomodrých až černých odstínech s různobarevnými odlesky. 

Správná péče o perlové skvosty 

„Při nošení perel bychom měli dbát na určitá pravidla, která nám umožní radovat se z nich po velmi dlouhou dobu. Musíme mít na mysli, že jsou organického původu a špatně snášejí agresivní, především kyselé prostředky, rovněž nemají rády dotyk ostrých a tvrdých předmětů,” upozorňuje Martin Cinolter, majitel Antique Cinolter. U perlových šperků platí ještě více než u jiných, že si je bereme až po aplikaci kosmetiky a parfému.

Doporučuje se je skladovat na tmavém místě, kde nedochází k příliš velkému kolísání vzdušné vlhkosti, a to odděleně od ostatních kousků ve šperkovnici. 

Nadčasový doplněk, správná investice 

Perly byly ceněným artiklem již ve staré Číně, Indii, v antickém světě, svou roli mají i v islámu. Jsou také po staletí součástí křesťanského světa, najdeme je na liturgických předmětech a tradičně na královských insigniích a klenotech. Perly by neměly chybět ve šperkovnici žádné dámy, jsou v podstatě nestárnoucí a příležitost pro jejich nošení se vždycky najde.

Zdroj: Martin Cinolter, majitel Antique Cinolter, glamour, Vogue, Vivienne Becker

Reklama