Ženskost jako by se nenápadně vytrácela. Snažíme se jít s proudem, udržet rychlé tempo a příliš nepodléhat emocím. Zvládáme desítky úkolů denně, myslíme na tisíce věcí a pokoušíme se na nic důležitého nezapomenout. Všechno splnit, naplnit, vyplnit... Nikoho nezklamat a nepůsobit jako „ta slabší“. Přestože právě v projevení zdánlivé slabosti tkví část našeho ženství. Vždyť žena je od přírody jemná bytost; pečující a trpělivá, laskavá, intuitivní, plná pochopení i elementární moudrosti. Jak tyto originální ženské atributy udržet a posílit, aby nás současné tempo nepohltilo? 

Nechte věci volně plynout, sledujte a soustřeďte se na pocity

Nám ženám je vlastní pozvolná, všeobjímající a tichá energie. Nechat věci jen tak plynout je pro ženu přirozené, podobně jako vyčkávat, netlačit a nepřesvědčovat; naopak od mužské dominantní energie, která je vždy jasně zaměřená na cíl.
605322dcf0b1aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Žena obvykle jedná na základě pocitů, intuice, čehosi neuchopitelného, většinou až poté nastupuje logika a analýza. Máme v sobě ukrytou univerzální moudrost, která však potřebuje klidné a vlídné prostředí, aby se rozezněla a my ji slyšely. Proto je dobré alespoň občas zvolnit, nepřemýšlet o tom, co všechno je potřeba udělat, a jen zhluboka dýchat a pozorovat. Lépe tak vyhodnotíte jakoukoli situaci a budete jednat v souladu se sebou sama.

„V mnoha případech zaměnily ženy rovnoprávnost za stejnost a obětovaly své ženství za drsnost mužů.“ Miroslav Horníček, český herec a humorista


Dýchejte a svůj dech si uvědomujte v jeho plné hloubce

Dech je symbolem života a ten hluboký nedílnou součástí jakékoli meditace. Mnoho z nás však dýchá jen „na povrchu“, plně automaticky a bez uvědomění si vlastního dechu. Přitom právě vědomé dýchání dokáže úspěšně zklidnit, zpomalit a nasměrovat správným směrem. Zkuste tu a tam zaměřit svou pozornost právě na dýchání. Zpomalte a prohlubte nádech, prodlužte výdech. Představujte si, jak s každým nádechem nasáváte do svého těla ženské vibrace a s každým výdechem se zbavujete všeho zbytečného a tíživého. Osvěžíte tak svou mysl a necháte volně proudit ženskou energii vlastním tělem i prostorem.
6053237ea4078obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mohl by se vám líbit také článek Výlet do magické krajiny za víčky: Své sny můžete pochopit, ovládnout i měnit

Přijměte svoji proměnlivost

Menstruace je v současné době často vnímána jako obtížné a zbytečné období. Mnohým dnešním ženám se jejich cykličnost nehodí a v této souvislosti „závidí“ mužům jejich hormonální stabilitu. V ženském těle během jednoho měsíce kolísá hladina hormonů a probíhá řada procesů, těsně souvisejících s jednotlivými fázemi menstruačního cyklu. To bývá jedním z důvodů ženské proměnlivosti, kterou je potřeba přijmout a pochopit. Právě pochopení sebe sama je cestou k objevení vlastní identity a nalezení smyslu některých životních událostí.

V dávných dobách byla první menstruace uctívána a oslavována; vždyť šlo o začátek ženské cykličnosti, díky které se žena stává plodnou.

Buďte si blíž. Zaposlouchejte se do svého nitra, sledujte svůj menstruační cyklus a uvědomte si rozdílnost jednotlivých etap. Zkuste se zamyslet nad pravým smyslem ženské cykličnosti, a vnímáte-li ji jako něco, co se musí přetrpět, najděte ještě jiný úhel pohledu. Buďte pyšná na to, že jste ženou, tolik rozdílnou od mužů.
605326d718fa9obrazek.png
Foto: Shutterstock

Zajímejte se o ženy ve svém rodu a zůstaňte v kontaktu s dalšími

Napadlo vás někdy, jaký život měla vaše matka, babička, prababička? Co řešily, čím se zabývaly, co jim dělalo radost a co je trápilo? Pátrání po stopách rodové ženské linie může odhalit mnohé ve vašem vlastním životě. Možná prožíváte podobné okamžiky jako vaše předchůdkyně, a dost možná v jejich osudech můžete nalézt rozřešení i svých problémů.

Přestože je aktuálně doba značně komplikovaná pro nejrůznější setkávání, nevzdávejte se kontaktu s jinými ženami. Komunikace na ženské úrovni, interakce "stejného druhu“, sdílení a rozebírání vlastních radostí i starostí, je přirozenou potřebou většiny žen. Právě u nich můžete najít pochopení a přijetí, protože především žena nejlépe vyslechne jinou ženu. Taková setkávání (i na on-line úrovni) podporují základní ženské nastavení a energii nám vlastní.
605327e204fc5obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Krása ženství je součástí přírody, kdežto síla mužství součástí vesmíru.“ Vincent Van Gogh holandský malíř

Oblékejte se jako žena a neodkládejte hezčí kousky na lepší příležitost

Dejte sbohem unifikované módě, zapomeňte na vytahaný svetr, džíny z trhu a stoleté tenisky. Dopřejte prostor ženě ve vás také v rámci toho, co si oblékáte. Nebojte se sukní a šatů, těch ryze ženských kousků oblečení. Hrajte si s barvami, oblékejte se podle nálady a neodkládejte ty hezčí kousky s tím, že je jich pro doma škoda. Pěkné oblečení se hodí pro jakoukoli příležitost. Zejména v době koronavirové krize, kdy povětšinu času nikam nechodíte, neschovávejte slušivé věci na jindy. Buďte krásná třeba i v kuchyni nebo prádelně.
60532ad040576obrazek.png
Foto: Shutterstock

Tvořte, pečte, tančete. Vraťte se k tomu, co vás bavilo jako malou

Nejen povinnostmi živ je člověk. Také zábava je důležitou součástí života. Uvolněte prostor vlastní kreativitě a navažte na to, co jste dělala (anebo toužila dělat) jako malá. Možná vás bavilo malování, třeba jste vystřihovala panenky z papíru a vymýšlela pro ně netradiční papírové modely. Ráda jste si prohlížela knížky plné fotografií, psala si deník, tančila jako víla, anebo pomáhala mamince v kuchyni.

Vraťte se k tvoření, pokračujte v tom, co vás těšilo. Porozhlédněte se po kurzech, které by rozvíjely váš zájem. Dnes je možné zapsat se i do on-line kurzů, pokud není možné účastnit se osobně. Nabídka je široká i přes spoustu současných omezení. Začněte malovat, pište si deník, složte báseň, upečte koláč, zkuste fotit nebo šít… Uvolňujte své emoce kreativní formou a buďte si blíž.
60532b6fedf55obrazek.png
Foto: Shutterstock

„Skutečné ženství probouzí skutečné mužství.“ Stasi Eldredge, americká spisovatelka a propagátorka ženství

Pečujte o sebe i o druhé

Žena je ve své podstatě pečovatelkou, ale v tom nejryzejším slova smyslu. Jde o její přirozenost, vždyť celé mateřství je ustavičnou péčí o potomky. Pečovat bez sebeobětování přináší radost a souzní se základním ženským nastavením.

K péči ovšem patří také starání se o sebe sama. Zaveďte vlastní rituály, dopřávejte si voňavou koupel, nechte se namasírovat. Každé ráno si zacvičte pozdrav slunci, uvařte si oblíbený čaj a v klidu si ho vychutnejte třeba u čtení poutavé knížky. Mějte upravené vlasy, noste šperky, voňte se… To vše patří k ženě a podporuje ryzí ženskou energii.
60532ce0342d8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Reklama