Určitě to znáte. Plná skříň oblečení a vy máte pořád pocit, že nemáte co na sebe. A to, co je ve skříni, se už přece nedá nosit, protože je to:
a/ nemoderní
b/ o číslo menší, než potřebujete
c/ okoukané a nudné
S prvními dvěma problémy vám nepomůžeme, ale s tím posledním ano. Protože okoukané, seprané či zabarvené oblečení se dá jednoduše proměnit na nové, moderní a originální hadříky, které vám bude každý závidět.
Pro dnešní textilní řádění si ze skříně můžete vytáhnout všechno oblečení bílé barvy. Budeme totiž pracovat s textilními barvami a ty vyniknou nejlépe právě na bílém (nebo hodně světle barevném) tričku.
Dnes budeme batikovat!
Batika je technika barvení látek, která patří mezi ty nejstarší. Je stará tisíce let a kdybych měla psát o její historii, tak už se nedostaneme k samotné práci :-)
Látku je třeba před samotným batikováním nějak upravit a podle toho, jak ji zpracujeme, potom také vypadá výsledek našeho snažení.
Nejjednodušší je látku důkladně zmačkat a tuto látkovou kouli potom nacpat do silonové punčochy (nebo ponožky) a pevně zavázat.
Vyvázání nebo sešití látky je další jednoduchý způsob. Pevným provázkem na látce vyvazujeme různé tvary nebo ji svážeme jen nahodile, jak nás napadne. Můžeme také sestehovat látku do požadovaného vzoru a nit potom pevně stáhnout.
Pokud látku upravíte některým z uvedených způsobů, barvíme ji v horkém barevném roztoku. Při přípravě a vaření se držíme návodu na barvě.
Sypaná batika využívá navíc pečicí nebo mikrovlnnou troubu k fixaci barev. Na vlhkou látku (pod kterou jsme si položili dostatečně veliký kus igelitu) nasypete různé vzory nebo jen tak ledabyle rozsypete barvu. Je vhodné posypat látku ještě trochou soli. Poté dáme na látku igelit i shora, přes nasypanou barvu. Složíte látku, vložíte do mikrotenového sáčku nebo do alobalu. Zapékáme v pečicí troubě - asi 20 minut při 100 °C nebo v mikrovlnce - asi 10 minut na plný výkon. Pokud nechcete zapékat, ale vařit, tak musíte zkontrolovat, jestli není igelitový sáček, do kterého jste vložili a zavázali posypanou látku, na žádném místě děravý a potom jej vaříte asi 20 minut ve vodě.
Jestliže si budete chtít s batikou opravdu pohrát, můžete vyzkoušet voskovou batiku.
Na jakém principu pracuje, je jasné už z jeho názvu. Vosková batika využívá na zakrytí některých míst na látce právě rozpuštěný vosk (smíchaný s parafínem, který zpomaluje tuhnutí). Vosk se nanáší buďto speciálním nástrojem tjan-tingem nebo obyčejnými štětci, různých tlouštěk. Místa, na která jste voskem namalovali nějaký vzor, zůstanou po namočení do barvy nezbarvená, ostatní látka se zabarví.
Látka se musí namáčet do vody, která má maximálně cca 30 °C, aby se vosk nerozpustil. Vosku se potom zbavíte seškrábnutím a vyžehlením přes papír, který vosk vsaje.
TIPY
Na trhu je dnes k dostání velké množství barev na textil. Určitě časem poznáte, které z nich vám nejvíce vyhovují, které mají nejhezčí barevnou škálu a které jsou nestálobarevnější.
Zajímavou alternativou k obyčejným sáčkovým barvám je sada na batikování, která je k dostání i na našem trhu. Ta obsahuje tři lahvičky se základními barvami (červená, modrá, žlutá), rukavice a gumičky na stažení látky.
Nabarvenou látku (práci vám usnadní lahvičky s aplikátory) vložíte do mikrotenového sáčku a necháte do druhého dne působit. Dále postupujete jako u klasické batiky. Propláchnete, můžete dát do octové lázně. Pokud si chcete urychlit práci, můžete nabarvenou látku "zapéct" v mikrovlnné troubě (na plný výkon 5 minut).
Práci s touto sadou jsem vám nafotila do fotogalerie ZDE.
Na co byste neměli zapomenout
Dodržujte návod, který je na sáčku s barvou. Může se lišit podle druhu barvy!
Poté, co látku vyndáte z barevného roztoku, musíte ji velice důkladně propláchnout ve studené vodě. Proplachujte tak dlouho, až poteče úplně čirá voda.
Je lepší, když několik prvních praní perete obarvenou látku ručně, odděleně od ostatního prádla. Předejdete tak nežádoucímu zabarvení.
Používejte při práci s barvou rukavice, zabarvené ruce je problém čímkoliv umýt.
PŘÍŠTĚ: Letní parádění - kouzlení se savem a textilními barvami.
Nový komentář
Komentáře
tak já jsem ty trička viděla na vlastní oči a jsou fakt dost dobré.
Ale chce to hlavně šikovné ruce.
zakaria: a že se zase objevuje v obchodech, že by vytahovali letité ležáky?
bohuzel musim souhlasit s predeslymi nazory,taky mam pocit ze batika uz nefrci,byla in tak mozna pred lety.
Tak můj problém je ten za b) hadrů hafo, ale o číslo menší
Je to hezké, ale já nejsem tak hezká, abych si to mohla dovolit. V batice vypadám jako bezdomovec
Bába Bára: ono asi hodně záleží i na tom jak batikuješ. třeba ta sypaná batika ani nevypadá jako batika....
Lucie Štěrbová: Chlap sice neocení, batiku, ale "ocení", že máš nový kus šatníku za téměř nulové náklady. Tedy musíš mu to samozřejmě patřičně zdůraznit, jakou že to má šetrnou ženušku.
bednaroi: To jsi na omylu, batika právě letos přichází znovu do módy - zkus kouknout do pár butiků či časopisů.
Kdybych si vzala batikovaný triko, tak si manžel bude myslet, že jsem se zcvokla, takže můj mužskej by tohle určitě neocenil.
sunnynka díky za tip, trička krásná
Rikina: Také už mám éru batikování za sebou a už se k ní nechci vracet. Batikovat klukům trika, tak mi je omlátí o hlavu. Ale je fakt, že za "mlada" jsem batikované věci milovala. Když si vzpomenu jakou parádu jsem dělala s krásnou bavlněnou obatikovanou košilí po babičce
Rikina: tak to s tebou plně souhlasím, mě připadá, že batiku už dnes nosí akorát puberťáci nebo takový ti, co nosí kalhoty s tolika cvoky, že by si je na autovrakovišti mohli splést s tím, co tam opravdu patří.
No, ale na zahradu, nebo do lesa je to asi docela dobrý.
Chlapi že ocení batiku ? No, moc jich asi nebude, který si toho vůbec všimnou, a těch, co budou vědět, že to je batika, ještě míň... když mi bylo nějakých - náct, tak jsem si nějaký hadříky batikovala. Dneska mě to jednak nebaví, jednak výsledek bývá spíš záslužnej než skvělej - a kam to potom nosit ? Přijde mi to jako škoda času, kterej může být vynaloženej na něco účelnějšího, nebo zábavnějšího. To už bych si takový tričko radši koupila od někoho, kdo v tom má praxi a umí to, kdybych po takovým kusu oděvu toužila.
Batiku nesnáším od konce svého hippiesáckého období. Co ještě tak možná, tak tu co včera ukazovali v Cestománii. Ta byla fakt povedená.
batika me teda brala ve dvanacti, ale ted, prijde mi, ze vetsinou se batika ani moc nepodari uplne skvele a clovek v tom stejne vypada jako na litacku (ovsem neco jineho je batika videna na prehlidce v indii) jenze to byste se tady usavovaly a ubarvily
nez byste toho dosahly
Pavla_b: jsou to tyhle:
//zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=2511&bezp=&album=3284&foto=54253&nazev=fotoowwpxjbhfk54253.gif
a taky tyhle (na savení)
//zena-in.cz/fotoalba/fotografie.asp?uzi_id=2511&bezp=&album=3284&foto=54254&nazev=fotomdbzsygrep54254.gif
Pavla_b: Koukni do obchůdku k Týně www.brydova.cz, tam najdeš krásná trička na batinování a savování.
Myslím, že jsou fakt hezká a neplandavá.
Pavla_b: posílám ti vzkazík jo?
sunnynka..no jo ale v takovým tričku asi není velký podíl bavlny...:-((
Pavla_b: musíš batikovat trika jaká se ti líbí....i upnutá trika se dají batikovat....není tam žádný rozdíl