Určitě to znáte. Plná skříň oblečení a vy máte pořád pocit, že nemáte co na sebe. A to, co je ve skříni, se už přece nedá nosit, protože je to:
a/ nemoderní
b/ o číslo menší, než potřebujete
c/ okoukané a nudné

S prvními dvěma problémy vám nepomůžeme, ale s tím posledním ano. Protože okoukané, seprané či zabarvené oblečení se dá jednoduše proměnit na nové, moderní a originální hadříky, které vám bude každý závidět.   

Pro dnešní textilní řádění si ze skříně můžete vytáhnout všechno oblečení bílé barvy. Budeme totiž pracovat s textilními barvami a ty vyniknou nejlépe právě na bílém (nebo hodně světle barevném) tričku.

Dnes budeme batikovat!

Batika je technika barvení látek, která patří mezi ty nejstarší. Je stará tisíce let a kdybych měla psát o její historii, tak už se nedostaneme k samotné práci :-)

Když batikujeme, tak různými způsoby barvíme látku a zároveň zabraňujeme, aby na některá místa barva pronikla. Tato místa potom mají původní barvu.

Látku je třeba před samotným batikováním nějak upravit a podle toho, jak ji zpracujeme, potom také vypadá výsledek našeho snažení.

Nejjednodušší je látku důkladně zmačkat a tuto látkovou kouli potom nacpat do silonové punčochy (nebo ponožky) a pevně zavázat.
Vyvázání nebo sešití látky je další jednoduchý způsob. Pevným provázkem na látce vyvazujeme různé tvary nebo ji svážeme jen nahodile, jak nás napadne. Můžeme také sestehovat látku do požadovaného vzoru a nit potom pevně stáhnout.
Pokud látku upravíte některým z uvedených způsobů, barvíme ji v horkém barevném roztoku. Při přípravě a vaření se držíme návodu na barvě.

Sypaná batika využívá navíc pečicí nebo mikrovlnnou troubu k fixaci barev. Na vlhkou látku (pod kterou jsme si položili dostatečně veliký kus igelitu) nasypete různé vzory nebo jen tak ledabyle rozsypete barvu. Je vhodné posypat látku ještě trochou soli. Poté dáme na látku igelit i shora, přes nasypanou barvu. Složíte látku, vložíte do mikrotenového sáčku nebo do alobalu. Zapékáme v pečicí troubě - asi 20 minut při 100 °C nebo v mikrovlnce - asi 10 minut na plný výkon. Pokud nechcete zapékat, ale vařit, tak musíte zkontrolovat, jestli není igelitový sáček, do kterého jste vložili a zavázali posypanou látku, na žádném místě děravý a potom jej vaříte asi 20 minut ve vodě.

Jestliže si budete chtít s batikou opravdu pohrát, můžete vyzkoušet voskovou batiku.
Na jakém principu pracuje, je jasné už z jeho názvu. Vosková batika využívá na zakrytí některých míst na látce právě rozpuštěný vosk (smíchaný s parafínem, který zpomaluje tuhnutí). Vosk se nanáší buďto speciálním nástrojem tjan-tingem nebo obyčejnými štětci, různých tlouštěk. Místa, na která jste voskem namalovali nějaký vzor, zůstanou po namočení do barvy nezbarvená, ostatní látka se zabarví.
Látka se musí namáčet do vody, která má maximálně cca 30 °C, aby se vosk nerozpustil. Vosku se potom zbavíte seškrábnutím a vyžehlením přes papír, který vosk vsaje.

TIPY
Na trhu je dnes k dostání velké množství barev na textil. Určitě časem poznáte, které z nich vám nejvíce vyhovují, které mají nejhezčí barevnou škálu a které jsou nestálobarevnější.

Zajímavou alternativou k obyčejným sáčkovým barvám je sada na batikování, která je k dostání i na našem trhu. Ta obsahuje tři lahvičky se základními barvami (červená, modrá, žlutá), rukavice a gumičky na stažení látky. 
Nabarvenou látku (práci vám usnadní lahvičky s aplikátory) vložíte do mikrotenového sáčku a necháte do druhého dne působit. Dále postupujete jako u klasické batiky. Propláchnete, můžete dát do octové lázně. Pokud si chcete urychlit práci, můžete nabarvenou látku "zapéct" v mikrovlnné troubě (na plný výkon 5 minut).
Práci s touto sadou jsem vám nafotila do fotogalerie ZDE.

Na co byste neměli zapomenout
Dodržujte návod, který je na sáčku s barvou. Může se lišit podle druhu barvy!

Poté, co látku vyndáte z barevného roztoku, musíte ji velice důkladně propláchnout ve studené vodě. Proplachujte tak dlouho, až poteče úplně čirá voda.

Pro ustálení barev je vhodné nechat látku ještě asi 2 hodiny v octové lázni (voda + ocet).

Je lepší, když několik prvních praní perete obarvenou látku ručně, odděleně od ostatního prádla. Předejdete tak nežádoucímu zabarvení.

Používejte při práci s barvou rukavice, zabarvené ruce je problém čímkoliv umýt.

 

PŘÍŠTĚ: Letní parádění - kouzlení se savem a textilními barvami.    

                                    

Reklama