cloth

Občas se stane, že ve snaze ušetřit a přitom být trendy, přehlédneme „nějakou tu chybičku“ a koupíme si „šmejd“. Jak tomu předejít, čeho si všímat a na co si dát pozor při výběru oblečení, probereme v této Škole stylu.

K dnešnímu článku mě inspirovala diskuze pod minulou Školou stylu zaměřenou na látky.  Některé z vás si právem posteskly, že sehnat kvalitní oblečení za rozumnou cenu je v dnešní době nadlidský výkon.

Obchodní řetězce chrlí tuny oblečení nevalné kvality a zpracování a vypadá to, že nás zkouší, co si dáme ještě líbit.

Bohužel, trh se řídí jednoduchým pravidlem. Kde je poptávka, tam je i nabídka. Dokud takové zboží budeme kupovat, není důvod na tom nic měnit a zlepšovat.

Je jen na nás pečlivě vybírat a nekupovat brak, který náš vzhled zbytečně shazuje.

Co by nás mělo varovat při výběru oblečení a jaké jsou nejčastější krejčovské chyby, které by nás měly od nákupu odradit?

košile

Křivé švy. U bavlněných triček vás to možná ani nepřekvapí, ale tohoto nešvaru byste si měly všímat i při nákupu džínsů a denimových kalhot. Někdy si je ani nemusíte oblékat, stačí si je pořádně prohlédnout a zjistíte, že každá nohavice se „chová“ jinak. Švy, (místo aby směrovaly svisle a stejnoměrně), se točí do středu a nohavice se všelijak kroutí. A podle toho pak budou vypadat vaše nohy. Křivě a zdeformovaně.

fashion

Špatně sestavený vzor. Zvláště v případě kostek a geometrických vzorů je takový defekt doslova do očí bijící. Zkontrolujte si hlavně středové a boční švy, légy, sedla, či oblast kolem zipu, patek a našívaných kapsiček. V těchto místech je špatně sestavený vzor nejviditelnější. Ale buďte náročné a pohlídejte si ostatní vzory. Například správně navazující proužky, vlnovky, puntíky.

Nestejná délka/šířka rukávů nebo nohavic. Máte pocit, že tohle je už opravdu do nebe volající a přeháním? Kdepak. Ve svém oblíbeném butiku, jsem „narazila“ na halenku, která měla jeden rukáv výrazně užší, než druhý. Od té doby jsem tam už nikdy nic nekoupila. Zkuste si někdy jen tak (pro legraci) poměřit délky rukávů, nebo nohavic a možná budete překvapené, kolik nepřesností najdete.

cloth

Zvlněná podšívka. Určitě znáte pořekadlo: Navrch huj a vespod fuj. Prohlédněte si oděv i z vnitřní strany. Špatně vsazená podšívka, která se krčí a nepasuje, je nejen špatnou vizitkou krejčího či švadleny, ale bude vám dělat „paseku“ i při nošení. Všímejte si vnitřního zpracování kapes, vycpávek a různých detailů, které sice na první pohled nejsou vidět, ale mají vliv na celkový vzhled oděvu.

Trčící nitě. Kde „čouhají nitě“, tam není něco v pořádku a jsou důkazem odfláknuté práce, která se brzy projeví páráním a následným rozpadem oděvu. Pozor tedy na špatně začištěné knoflíkové dírky, lemy, podsazení, délky nohavic.

Pokud nechcete napravovat šlendrián druhých, nechte takový „šmejd“ v obchodě a jděte jinam. Třeba budete mít větší štěstí.

Čtěte také:

Reklama