Možná vám připadá, že chovat velbloudy v našich podmínkách je nemožné. Vyvedeme vás z omylu. O „korábech pouště“ a jejich životu v Česku jsme si povídali s chovatelkou drabařů Žanetou Fabiánovou...

velbloud

Jste aktivní? Ráda si zasportujete, třeba jízdou na koni? Anebo dokonce koně vlastníte? Mám pro vás tip: Vyzkoušejte velblouda!

Ne, nezbláznil jsem se, tento „koráb pouště“ nejen že může žít v našich podmínkách, ale dokonce se mu u nás i velice daří! Konec konců plzeňští rodáci by mohli vyprávět, jim se jeden velbloud dostal dokonce do městského znaku, když ho v období husitských nepokojů ukořistili oblehatelům.

Velbloud je tedy zvíře, které se v naší zemi sem tam objevuje již od středověku. Ale jak je to vlastně s chovem velbloudů u nás? O tom jsem pohovořil s jejich zkušenou chovatelkou Žanetou Fabiánovou z Bítova...

velbloud

Jaká je pořizovací cena velblouda?
Zhruba 5000 Euro (pozn. red.: asi 123.000 korun). Samci se dají sehnat i levněji.

Kolik stojí chov velblouda měsíčně?
Tolik, kolik je majitel ochoten do něj nainvestovat.

Tak alespoň zhruba...
Může to být 200 i 2.000 korun, záleží na tom, jak člověk hledá a pátrá. Když budete kupovat seno, tak můžete koupit balík za 150 korun, ale i za 600 korun. Mě samotnou jeden velbloud vyjde na krmení asi na 500 až 1.000 korun měsíčně za seno a liz, ale obstarávám si ho sama se vším všudy. Ta práce kolem je ale radost.

Co baští?
Hlavně seno, trávu. Miluje okusování ovocných stromků, tvrdé pečivo, ovoce a zeleninu. Důležitý je solný liz s obsahem selenu.

Jak velký pozemek je na velblouda potřeba?
Dle nařízení úřadů nesmí být výběh pro skupinu 3 velbloudů menší než 300 metrů čtverečních. Pro každé další zvíře pak o 50 metrů čtverečních více.

velbloud

Co ustájení, je náročné?
Není. Stačí dřevěný přístřešek. Jinak velbloud je veden na seznamu zvířat vyžadujících zvláštní péči, doposud však dumám, jaká zvláštní péče to je.

A úředně - je nutné mít velblouda někde nahlášeného?
Stačí zažádat na krajské veterinární správě o povolení k chovu.

Jaké jsou zisky z chovu velbloudů, tedy, co všechno se dá zužitkovat?
Velbloud je ve své zemi původu hospodářské zvíře. Zužitkuje se srst na superteplé ponožky, mléko od samic - to má vysoký obsah vitamínu C, je také tažné a jezdecké zvíře. No a samozřejmě pro méně šťastné kousky na maso a kůži. V našich podmínkách je velbloud hlavně kamarád.

Jakou mají velbloudi povahu?
Pokud se velbloudovi budete věnovat a cvičit ho, získáte super kamaráda. Je to však zvíře nevypočitatelné. Občas mu v palici přeskočí. Obecně však platí, že jakého má velbloud majitele, takový pak je.

velbloud

Můžu nechat velblouda pobíhat na volno?
Velblouda můžete samozřejmě nechat pobíhat na volno jen v jeho výběhu. Mezi lidmi musí být vždy jištěn na vodítku. Je to obrovský tvor, který by jedním kopnutím mohl zabít. Nikdy lidé nesmí chodit do výběhů k velbloudům sami, bez doprovodu velbloudáře.

Je možný v našich podmínkách odchov velbloudích mláďat?
Ano, zoologické zahrady a cirkusy mají pravidelné odchovy mláďat.

Co nemoci - je velbloud stonavé zvíře? A na jaké choroby u nás trpí?
Nejsou to stonavá zvířata, až na nějaké oděrky. Jediné co, musí se naočkovat proti tetanu a dvakrát ročně odčervit. Je to zdravé bytelné zvíře.

velbloud

Možná je to hloupá otázka, ale je potřeba velblouda kovat?
Vůbec ne, oni nemají kopyta, ale měkký mozol, podobně jako mají psi, akorát je to jeden velký polštářek.

Kdybyste měla srovnat koně a velblouda, které zvíře je v čem lepší?
Moc záleží na každém kousku. Pro pohodu a klid volím velblouda, ale když si chci zajezdit, sednu vždy na koně. I když velblouda pravidelně cvičím a učím poslouchat. Když přijde na věc, dělá, jako že to zapomněl a všelijak se snaží naznačit, že neumí, nezná, nechce... jsou to prostě miláčci (směje se).

Jak se shání sedlo na velblouda? A je dražší než koňské?
Sedlo je nekončící téma. Každý velbloud má jinak rostlé hrby, tak jako každá ženská má jinak rostlá prsa a každému se vejde mezi hrby jiné sedlo. Vše se musí ozkoušet. Ale používáme koňská sedla.

Kdybyste to měla shrnout, je velbloud náročné zvíře na chov v našich podmínkách?
Není. V porovnání s koněm je péče o velblouda o 50% méně náročná.

Tak co, milé ženy-in, učarovali vám velbloudi? Pokud ano, neváhejte a jeďte se povozit. Věřte mi, že není krásnějšího pohledu na svět, než ze sedla koně, ženského klína a hřbetu velblouda. A jste-li movitější, seberte odvahu a pořiďte si velblouda!

Čtěte také...

Reklama