Nový byt, rekonstrukce koupelny nebo prostý fakt, že někde odpadla kachlička a po podlaze v předsíni se už nedá skoro chodit, donutí člověka navštívit prodejnu s keramickými obklady a dlažbou. Jistě vás zaujmou různé barvy, vzory a možnost kombinovat jednotlivé velikosti dlaždiček. Z desítek nabízených typů si tak můžete vytvořit tisíce možností, tedy pokud toužíte po originálu. Tak si to užijte! Jestliže se na to necítíte, výrobci pro vás připravili speciální koupelnové či kuchyňské série, kde vám nabízejí několik kombinací a barev.


Móda v keramice přeje velkým rozměrům obkladů i dlažeb. Zatímco dříve se považovaly za standard dlaždice o velikosti 25×25 nebo 30×30 cm, dneska už běžně dostanete velikost 40×40 cm, a seženete dokonce i dlaždice s rozměry 60×120 cm! Samozřejmě platí, že nejužívanější rozměry bývají také nejlevnější a za různé "úchylky" si už musíte připlatit.
O tom, že existují obklady a dlažby, ví asi každý. Ale pozor, zaměnit je nemůžete. Pokud byste položili obklady na podlahu, brzy byste o ně přišli. Obladačky jsou tenčí a měkčí a  také vrchní glazura není přizpůsobená tomu, aby se po ní chodilo. Brzy by vám proto popraskaly. A jak se dočtete dále, požadavků na dlažbu je mnohem více! Vyznejte se ve změti mnoha kódů, značek a čísel, ať vás nevyškolená obsluha například v hobbymarketech neošidí!

Vybíráte  dlažbu do koupelny nebo sprchového koutu, kde je podlaha vlhká a mokrá a vy tady chodíte naboso? Tady je důležité se ptát na protiskluznost. Do těchto prostorů se vyplatí kupovat dlaždice se speciálními protiskluznými glazurami, případně v kombinaci s protiskluznými reliéfy. Tyto výrobky jsou označovány písmeny A, B, C, přičemž A je nejméně "protiskluzné" a C má nejlepší protiskluzné vlastnosti. Do bytu prý stačí volit výrobky A nebo B.Protiskluznou dlažbu ale oceníte i u vstupu do domu, na schodech nebo na terase. Tady chodíte naboso jen výjimečně, a proto se také dlažba jinak označuje. O její kvalitě svědčí kódy R9 až R13, přičemž hodnota R9 je nejnižší a R13 nejlepší. Opět platí, že nemusíte mít doma to nejlepší, protože je to také nejdražší. K domům se doporučuje vybírat výrobky z kategorie R9 nebo R10.


Tím však svět značek a čísel ještě nekončí. Chcete, aby vám dlažba vydržela "navždy"? O její kvalitě a životnosti hodně napovídá takzvaná otěruvzdornost. Každá dlažba reaguje a opotřebovává se nejen podle množství procházejících lidí, ale například v předsíni ji ničí také písek na botách, kamínky a další hrubé nečistoty. Jak moc podlaha těmto nástrahám odolá, vyjadřuje právě ona otěruvzdornost. Podle ní jsou dlažby zařazené do skupin PEI 1 až PEI 5, přičemž platí, že čím je stupeň PEI vyšší, tím je dlažba odolnější. "Lepší" výrobci dlažbu s otěruvzdorností PEI 1 ani nevyrábějí, PEI 2 se hodí do koupelen a na WC. Do chodeb, kuchyní nebo do předsíní už raději zvolte PEI 3. Do společných chodeb, ale také na venkovní terasy, schody a podobně, kde nikdo nebude podlahu šetřit, se vám vyplatí koupit dlažbu z kategorie PEI 4 nebo 5.  
Pokládáte-li si keramickou dlažbu ven, musíte sledovat ještě další údaj. A to je nasákavost, se kterou přímo souvisí také mrazuvzdornost. Zatímco v bytě nevadí ani nasákavost vyšší než 10 %, venku je to jiné. Pokud by se do dlaždice dostala voda a zmrzla, zcela ji roztrhá a zničí. Proto se rozlišují ještě další dvě skupiny výrobků - s nasákavostí mezi 0,5 - 3 % a menší než 0,5 %. První se hodí - pokud mají také dostatečnou otěruvzdornost a protiskluzové vlastnosti - do zádveří, sklepů, vstupů. Výrobky s nasákavostí menší než 0,5 % pak můžete použít bez obav kdekoli venku.

A ještě jedno číslo na závěr. Keramika je přírodní materiál a každá výrobní šarže je proto originál. Kupujte si proto vždy dostatek materiálu. Při pokládce se snadno některá dlažice rozlomí, špatně uřízne a podobně. Kupujte si proto hned zhruba o 10 % materiálu více, než je velikost obkládané plochy.  Při pokládce na koso, to má být dokonce o 15 %  více. Půjdete-li si obklady či dlažbu dokoupit později, může se vám stát - i když půjde o stejnou sérii - že dlaždice mohou mít nepatrně jiný barevný odstín a také o několik desetin milimetrů různou velikost. 

ilustrační foto: Lasselsberger