Dagmar strávila na mateřské a rodičovské dovolené téměř čtyři a půl roku. Ve společnosti Amazon pracuje na HR oddělení a do zaměstnání se vrátila teprve před pár měsíci, kdy už jejím synům byly tři a čtyři roky. Díky zkrácenému úvazku však má stále dost času na to, aby se potomkům mohla věnovat: „Dokud jsou kluci malí, tak bych s nimi ráda trávila co nejvíce času. Chci se ale také realizovat po pracovní stránce,“ říká Dagmar.

Ze začátku Dagmar pomohl i program postupného návratu. Jeho prostřednictvím se Amazon snaží maminkám pomoci s adaptací na pracovní režim, která po několika letech strávených na rodičovské dovolené nemusí být snadná. „První dva měsíce jsem pracovala pouze dvacet hodin týdně. Návrat byl poměrně náročný a tuto dobu jsem využila hlavně k tomu, abych se opět ve všem zorientovala,“ vysvětluje Dagmar. „Nyní pracuji 30 hodin týdně a díky skvělému týmu i podpoře manažerky jsem si práci mohla přizpůsobit svým časovým možnostem.“

5320f727f4c13-blobid0.jpg

Ačkoli pečuje o dvě malé děti, dokáže Dagmar podle svých vlastních slov vyvážit osobní a pracovní život mnohem lépe, než dřív: „S dětmi neustále vymýšlíme nejrůznější aktivity a řešíme každodenní malé starosti. Když se pak vrátím do práce, mám skvěle vyčištěnou hlavu a vyšší pracovní nasazení,“ svěřuje se.

V práci Martině vyšli vstříc

Martina, která v Amazonu pracuje na stejné pozici, se z mateřské a rodičovské dovolené vrátila po dvou letech. Bylo pro ni velmi důležité, aby měla na svou dceru dost času. „Potkala jsem se se svou manažerkou a upřímně jsem jí řekla o svých potřebách a možnostech. Zná můj osobní příběh a ve všem mi vyhověla,“ vzpomíná HR partnerka.

I v průběhu mateřské a rodičovské dovolené si Martina chtěla udržovat přehled o dění v oboru. Využila proto příležitosti psaní článků o personalistice, kterou ji nabídla bývalá kolegyně. „Zpětně si říkám, jak důležité pro mě bylo nevypadnout úplně z oboru. Ve volných chvílích jsem psala články a udržovala jsem si přehled třeba o novelách v zákonech. Po mém návratu do práce jsem si nepřipadala úplně mimo,“ směje se Martina.

a3cb1ac9f9872-obrazek.jpg

Po svém návratu dostala na starost velký projekt a v práci každý týden tráví tři dny po deseti hodinách. „Tento režim jsem si vybrala a naprosto mi vyhovuje. Tři dny v práci a čtyři dny s dcerkou jsou pro mne ideální.“ Jako personalistka přitom Martina ví, že takové možnosti v Česku stále nejsou samozřejmostí. „Ve firmách stále panují předsudky. Když se matka vrací, předpokládá se, že ztratila odbornost, děti budou nemocné a zaměstnavatelé se rodičům nechtějí přizpůsobovat ani časově. I maminky však mohou být pro firmy velkým přínosem a já věřím, že si to brzy velká část zaměstnavatelů uvědomí,“ říká mladá maminka.

Zkrácené úvazky jsou v Česku stále spíše vzácností

Jednou z hlavních překážek zapojení matek na trh práce zůstává nedostatečná nabídka zkrácených úvazků, které využívá méně než deset procent zaměstnanců. To přitom neplatí pouze v kancelářských pozicích, ale i ve směnných provozech. Podle průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Amazon z minulého roku mělo částečný úvazek větší než poloviční pouze 6 procent dotázaných, menší než poloviční pak zbývající procento.

9c68dcd49384a-obrazek.jpg

„Amazon zaměstnancům nabízí širokou škálu pracovních úvazků, ze kterých si mohou zaměstnanci při nástupu vybrat a přizpůsobit tak práci svému životnímu rytmu. Zaměstnanci ve směnném provozu u nás navíc pracují pouze 4 dny v týdnu a mohou tak 3 dny věnovat svým volnočasovým aktivitám,“ uvedl Michal Šmíd, generální manažer společnosti.