V České republice je prý zbytečně moc vysokých škol. Od roku 2012 proto jejich počet klesne a ubude i studentů. Shodli se na tom vysokoškolští rektoři i ministryně školství Miroslava Kopicová. Nejdříve by měla redukce počtu studentů postihnout soukromé vysoké školy.
Loni bylo v ČR zaregistrováno 26 veřejných a 45 soukromých vysokých škol, což je podle předsedy České konference rektorů Petra Fialy vzhledem k počtu obyvatel příliš mnoho. V posledních letech přitom nabírají školy čím dál víc studentů, jenže lidí s předpoklady pro vysokoškolské studium je v populaci pořád stejně. Školy tak přijímají méně kvalitní studenty.
„Slabé“ ročníky, a tudíž nedostatek žáků trápí už nyní základní a střední školy. V letech 2012 až 2014 se však propadnou i počty vysokoškoláků a nabídka vzdělání se tomu bude muset přizpůsobit.
Protože však bude stále lehčí dostat se na vysoké školy, ubude zřejmě zájemců o placené vzdělávání. Uchazeči si také budou více vybírat obory studia podle lepšího uplatnění na trhu práce. Studenti mají zatím největší zájem o humanitní a společenskovědní disciplíny, zaměstnavatelé se ale poptávají spíš po informaticích a technicích.
Je správné, že vysoké školy mohou nyní navštěvovat i studenti, jejichž vědomosti zdaleka neodpovídají školním osnovám? Je v současné době vysokoškolský diplom v pracovním procesu výhodou, nebo jde o přežitek?
Nový komentář
Komentáře
leontieen — #33 on oje to slozitejsi, proc zavirat skolu, na ktere nefunguje jen nekolik kateder a zbytek je v naprostem poradku.
a s tou filosofii je to taky malilinko jinak. on pak dekan prosazoval veci ,ktere byli malinko silene. jako treba nakup budovy skodovky za xx milionu(mam dojem ze kolem 20) a na opravas by se muselo investovat jeste cca 80milionu. to je preci silene.
karym — #1 Tu by měli zrušit. Jenže podobnou aférou prošla před lety právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, také to s ní bylo nahnuté a byla zralá na zrušení z důvodu vykecaných zkouškových testů, nedostatku odborníků na fakultě, chtěli jí vzít oprávnění udělovat tituly a vida, vše vyšumělo, škola existuje, studenti studují. A v Plzni byl odejit děkan filozofie, kde se nic nestalo.
vladka006 — #22 Váš tchán je naprostá ukázka člověka, který ví o dané práci kulový a má smyšlené utkvělé představy, aniž by si nechal cokoli vysvětlit. Typické já jsem dělník, kdo je víc.
yavip — #23 Jenže pokud chce někdo studovat obor cestovní ruch, hotelnictví lázeňství atd., tak mu nic jiného než soukromá škola nezbyde. VŠE má tento obor pouze papírově, učí se tam pouze teorie a člověk si u tohoto praktického oboru ani nevyzkouší praxi. JČU a UHK plus OPF v Karviné také mají obor cestovní ruch, ale je to taková jazykovka na VŠ, člověk se sice domluví, ale chybí praxe v oboru, kterou ty soukromé školy na cestovní ruch mají jako součást výuky a zkoušky. Akorát by ti studenti měli dostávat plat jako učni na SOU, což se leckde neděje.
gentiana — #27 Přesně tak. Naprosto souhlasím. Jistý vysoce postavený úředník z Modřan zajistil svému synovi, který nedokázal složit maturitu ani na soukromém gymnáziu Pod Vyšehradem přijetí na VŠE fakultu mezinárodních vztahů, obor Mezinárodní obchod a nebýt lidí z jeho okolí a profesorů z gymnázia kam synáček chodil, tak by se to milému zazobanému tatínkovi povedlo a byl by možná na veřejnou VŠ na obor, kde poptávka mnohonásobně převyšuje nabídku přijat člověk, který nesložil ani maturitu ani přijímací zkoušky a pak že se tyto praktiky dějí jen na soukromých školách.
OlgaMarie — #28 Existují i jiné formy studia než je denní a sice kombinovaná a distanční, kam běžně chodí lidé nad 25 a nikdo se nad tím nepozastavuje. Naopak studium je právě pro tyto lidi, aby si zvýšili kvalifikaci při zaměstnání. A tyto druhy studia jsou jak na veřejných, tak soukromých VŠ. Školné se na veřejných ani u těchto druhů studia neplatí, pokud se nepřesáhne standartní doba studia prodloužená o rok.
Souromé jsou hlavně v tom, že se tam platí školné. Když už se děcka nechtěla o něco pro sebe starat, musí se starat rodiče. Když je někdo starší nad 26 let a chce studovat na státní, tak také platí školné. A představte si, že když někdo z různých důvodů nestudoval zamlada, pak si našetří a nastoupí do školy ve 40, dostane se tam, budete prskat, že zabírá místo mladým? Nevím, jak která škola je kvalitní, ale pokud je po studiu poptávka, tak by měla být i úměrná nabídka.
yavip — #23 Všechny školy, státní i soukromé, musí mít akreditaci ministrersta školství a podmínky pro její získání mají stejně pitomé všichni. A to platí ne pro školu, ale pro každý studijní program zvlášť. Podmínky jsou stejné bez ohledu na zřizovatele. Takže přinejmenším na papíře jsou soukromé vysoké školy stejně náročné jako státní. To, že někoho nechají udělat zkoušku, protože má strejčka rektorem nebo zaplatil x tisíc, není otázka kvality studijního programu, ale morálky zúčastněných.
monca13 — #25 Ne, proč bych měla? Čtení diskusí, kde si každý může psát jako anonym, co se mu zlíbí, považuju za ztrátu času. Jejich citování a ohánění se jimi považuji za ztrátu soudnosti
.
Eva Hliníková — #21 A přečetla sis taky diskusi pod článkem, který uvádíš?
http://www.ct24.cz/ekonomika/66184-cr-ma-polovicni-podil-vysokoskolaku-nez-vyspele-staty/
Eva Hliníková — #21 a tak to je taky pravda...
jsem pro zrušení soukromých VŠ, kdyz se zastanu lidi, kteri se opravdu uci a diplom z veřejné školy si opravdu zaslouží, je to pekne nespravedlive, ze nekdo jiny si jen otevre penezenku a mozek necha lezet ladem a ma uplne ten samy titul a diplom... to je velmi spatny system... a zadne zhodnoceni vedomosti...
gentiana — #20 Jo, to by mně zajímalo to o těch sociolozích, atp. Ona psychická zátěž není taky žádný med.
Miluju hlášky tchána - dělníka. "Z čeho ty holka můžeš bejt unavená, celej den děláš v kanclu, od toho taky studuješ ekonomku, co, aby ses nenadřela." No a co jako, že jsem jezdila po auditech, odjížděla v 6 ráno a vracela v půl 10 večer a pak ještě do půlnoci datlovala do PC a na 6 jsem zase druhý den musela být v práci.
Jasně, zrušte to, můžeme si to přece dovolit, no né?
http://www.ct24.cz/ekonomika/66184-cr-ma-polovicni-podil-vysokoskolaku-nez-vyspele-staty/
Opravdu jsem tady jediná, kdo si myslí, že čím je člověk vzdělanější, tím je větší ŠANCE (ne jistota!), že nebude mít místo mozku z maggi kostku, ale aspoň trochu rozhled, nadhled a tak vůbec?
To je ale zase snůška. Ono zrušit vysokou školu není zas až tak úplně jednoduché, jako že by ministerstvo lusklo prstama a něco zavřelo. Ministerstvo oceli taky nemůže Frantovi Novákovi zavřít slévárnu, protože má pocit, že sléváren je dost.
Cinderela — #19 tak to by museli povyhazovat asi tak 99.99% studentů, protože excentriků, co studujou jenom proto, aby byli vzdělaní, je podle mého odhadu míň než schizofreniků. Ono totiž bez toho diplomu nejde dělat právníka, lékaře, architekta... takže kazdý, kdo chce být něčím takovým, studuje kvůli diplomu.
Dante Alighieri — #15 ne, otázka je, kdo co chce, a kdo na co má. Můžeme se tak maximálně bavit o tom, jestli jeden test ukáže, že člověk má nebo nemá předpoklady ke studiu metalurgie nebo botaniky. Onehdy mě dostala do kolen jakási tmářka, která na svém blogísku uvedla v nějakých těch informacích o sobě, že se dostala na svou vytouženou psychologii, a že moc chtěla studovat psychologii, protože si chtěla vyřešit své osobní problémy. Blogísek byl o andělích a podobných pitomostech, prostě ňůejdžová mánička jakási... a když si představím, že todlencto tu školu projde a pak nastoupí někde do praxe a bude mít řešit vývojové problémy předškolních dětí... a vysvětlí nějaké matce, že Jozífek je indigové dítě a že má strážného anděla, který...
Juana — #17 prosím o objasnění, jak a kde se studuje pseudoprávo. Dále prosím o objasnění, jestli podle vás jsou všichni sociologové, politologové ap. nemakačenkové, nebo jestli pouze někteří, a jak lze poznat, kdo z nich konkrétně je nemakačenko.
Radka27 — #12 osnovy se v současné době nepoužívají na žádném stupni škol, takže to, že se neučí podle osnov, znamená jedině to, že škola neustrnula v právní úpravě platné před iks lety.
Jen ať ubudou, těch studentů, kteří tam jsou, je jen málo, kteří chtějí opravdu studovat.Většina je tam kvůli diplomu a protože hlavně soukromým školám jde jen o peníze, nechají školu dokončit kdekoho.
Dante Alighieri — #15 Jasně, prolezou VŠ a skončí na pracáku, protože práci jim nehodnou nepřijmou. Kamaráda mladší brácha maturoval na nějaké průmyslovce a už tak nemůže najít práce dle jeho představ (tedy nástupní plat 20K a aby se moc nenamáhal) - a takových je plno.
OlgaMarie — #11 Nám taky garážová vrata montovala dvojice, z nichž ten mladší toho staršího, který mu šéfoval, ale současně makal, říkal pane inženýre. A byl to elektroinženýr, který na stará kolena začal makat i manuálně. Manžel ostatně je taky elektroinženýr a je schopný taky pracovat manuálně, instaluje počítačové sítě a umí i klasickou elektroinstalaci. Naopak si myslí, že vzdělání je mu k tomu dobré, ví o tom víc, než jen nějaký vyučený. Nicméně v případě nemakačenků, co studují různé obory jako management, pseudopráva, sociologie, politologie...... aj., tak těm ta škola nepomůže, protože většinou se práce štítí a jde jim jen o to najít si nějaké teplé místečko. Čili je nejvyšší čas opravdu udělat z vysokoškolského vzdělání něco, co dokazuje, že absolvent není průměrný blb. Vidím to už u syna, chodí na osmileté gymnázium do tercie, má pár dvojek a je výjimka, většina spolužáků stěží prolézá a pár jich už po sekundě odpadlo. Nechápu, jak se takoví vůbec mohli na tu školu (údajně výběrovou, mat-fyz zaměření) dostat.
"Nezvládne dnes nakonec práci obsazovanou většinou vysokoškoláků každý průměrně zaškolený poloblb?"
Že může být manažerem klidně někdo z učiliště, s tím souhlasím. A určitě může být ještě lepším a výkonnějším šéfem než nějaký Ing. Protože je třeba lidštější a nedělá ramena, že má ten papír. Třeba...
Řekla bych, že by se školy spíš měly přidat a ne rušit! Vždyť kolik studentů ročně zůstane nepřijatých a musí to zkoušet znovu příští rok?
Všichni, kdo chtějí studovat, by měli mít tu možnost.