Dva vědecké výzkumy z různých koutů světa se zaměřily na zvířecí mazlíčky - psy. Vědci zjistili, že pes dokáže u člověka detekovat rakovinu a jako jediný ze zvířat má schopnost empatie.

 

Fakt, že mají psi vynikající čich, je snad zbytečné připomínat. Díky čichu je využívají policisté k odhalení pašeráků drog, stopování podezřelých osob a mnoha dalším činnostem. Záchranáři zase nedají na psy dopustit při vyprošťovacích akcích. Nově by čtyřnohý přítel člověka mohl nalézt své místo i v ordinacích lékařů.

 

Jihokorejští vědci je za tímto účelem šlechtí, někteří psi totiž dokáží u člověka odhalit onemocnění rakovinou. Lékaři se domnívají, že buňky tumoru vytvářejí určitý pach, který zvíře pozná například z dechu nebo vzorku moči.

 

První zvířecí lékařkou se stala černá fenka labradorského retrívra, která dokázala rakovinu u pacienta určit s naprostou přesností. Fenku dokonce soulští vědci naklonovali, nemohla totiž mít vlastní štěňata. Klonovaná štěňata jsou již na světě a teď čekají na speciální výcvik, kterým prošla i jejich matka.

 

Na psy se zaměřili i vědci z Velké Británie a zjistili, že jako pes je kromě primátů jediným tvorem ze zvířecí říše, který má schopnost empatie. Přišli na to díky zívání. Zívání je mezi faunou obecně rozšířené. Ale nutkavou potřebu udělat totéž, když vidí zívat někoho jiného, mají jen lidé, šimpanzi a psi. Nejlepší přítel člověka se při pohledu na zívajícího pána "opičí" ve třech čtvrtinách případů.


"Chování psů dokazuje, že chápou sociální podněty přicházející od lidí a mají určitou míru empatie, což je vlastnost, kterou u jiných zvířat nenajdeme," vysvětluje doktor Atsushi Senju z londýnské Birkbeck College.

 

Máte doma psa? Co udělá, když před ním zívnete? Co říkáte na využití psů v lékařství?

 

Reklama