Slunce, nejlepší žárovka

Přes zimu je dobré co nejvíce využívat přirozeného slunečního světla, pokud to je z pohledu zachování soukromí možné. Tedy nenechávat přes den stažené nebo zcela zatažené žaluzie, ale nechat pronikat sluneční světlo, které přispěje k vyhřátí prostor.

Úsporné žárovky šetří energie i peněženku

Běžné žárovky spotřebovávají o 80 % více energie než ty úsporné. Rok provozu klasické žárovky vás vyjde na zhruba 3 000 Kč, zatímco s LED osvětlením vás účet vyjde za stejnou dobu na necelých 700 Kč. Úsporné žárovky navíc navzdory přesvědčení některých nejsou rozhodně úsporné světelně. Mohou zářit méně, stejně nebo více než vaše klasická žárovka, podle vašeho rozhodnutí při nákupu.

Náš tip: Utřete žárovku a dá vám více světla
I ten nejmodernější zdroj světla musíte uchovávat v dobrém stavu. Zaprášené žárovky spotřebovávají o 20 % energie více. Neuškodí je tedy čas od času otřít spolu se stínítkem, aby světlo zbytečně netlumil nános prachu a vy tak nemuseli zapínat doplňkové zdroje osvětlení.


Zaprášené žárovky spotřebovávají o 20 % energie více. Nezapomínejte tedy na jejich údržbu.

Chytré osvětlení

Smart osvětlení vám umožní ovládat světla ve vaší domácnosti. Nejen že pomocí mobilního telefonu nebo počítače budete moci světlo vypnout nebo zapnout, ale můžete také změnit barvu či intenzitu světla přesně podle vašeho přání na míru aktuálním potřebám.

Posviťte si na to

Tip Terezy: Správné rozmístění světelných zdrojů hraje klíčovou roli v otázkách zdraví i spotřebě energie. Pouze centrálním svítidlům v jedné místnosti je konec. Oči i energii totiž daleko více šetří různá svítidla rozmístěná po pokoji tak, aby byly osvětleny jeho frekventované zóny.


Posviťte si na to, co opravdu potřebujete vidět. Během podzimu a zimy je pracovní doba slunce kratší než ta vaše? Investujte do kvalitní stolní lampy a nespoléhejte jen na centrální osvětlení místnosti. Abyste zdroj světla využili na maximum, lampu umístěte podle dominantní ruky – jste-li praváci, postavte ji vlevo, leváci vpravo. Tak si nebudete stínit.

50 odstínů světla

Interiérová designérka radí: Na odstínech světla záleží. Studené odstíny světla se obecně doporučují používat na místech určených k práci (kuchyně, pracovna) a na místech s nedostatkem přirozeného denního světla (koupelny, komory, chodby, technické místnosti). Tyto odstíny světla mají schopnost vás aktivovat k výkonům (pracovny, kanceláře, dílny). Teplé odstíny světla použijte všude tam, kde se chceme cítit příjemně a vytvořit si útulnou atmosféru pro relaxaci (obývací pokoj, ložnice, dětské pokoje).

Chytrá volba pro každou domácnost

Pokud hledáte to nejefektivnější řešení na míru vaší domácnosti, poraďte se online na www.chytra-volba.cz, kde naleznete celou řadů tipů i kalkulačku, která vám spočítá, kolik můžete ušetřit při chytrých investicích do domácnosti. Nebo se vydejte pro radu do některé z poboček energetického poradenství EKIS, které poskytují bezplatnou službu pro veřejnost a podporují zavádění energetických úspor a obnovitelných zdrojů energie.

Tyto rady pro vás připravila Tereza Polcarová, interiérová designérka

Po studiích archeologie na plzeňské Filozofické fakultě začala Tereza svou kariéru ve švédské nábytkářské firmě IKEA, kde se během let vypracovala na pozici oblastního designéra pro Česko, Slovensko a Maďarsko. Mimo to se podílela na televizním pořadu ČT Bydlet jako.
Momentálně se Tereza věnuje vlastní profesní dráze interiérového designéra a spolupracuje se svými klienty jak na rekonstrukcích a zařizování soukromých bytů, kanceláří nebo prodejen, tak i na větších strategických a marketingových firemních projektech.
Terezina práce je charakteristická svým důrazem na funkčnost a praktičnost prostoru v kombinaci s jednoduchým, nenáročným designem, který umožní každému projevit svou individualitu. Nejraději má výzvy, jaké nabízejí malé prostory s vysokými nároky na užívání a zároveň s požadavkem na zachování příjemné vzdušnosti interiéru.

Reklama