Díky mobilním telefonům mají na kahánku takové, ještě do nedávna nepostradatelné, předměty denní potřeby, jakými jsou budíky, fotoaparáty či hodinky. Potvrdil to i průzkum mezi 600 českými respondenty.

budik

Mobil místo budíku dnes používá téměř 80 % Čechů, přičemž polovina z nich uvedla, že jinou formu budíku už ani nevlastní. Zbytek ho sice ještě má, ale pouze jako lapač prachu, který nikdo nepoužívá.

Podobná situace panuje i kolem zjišťování času. Hodinky se nosí hlavně na parádu, protože na své levé zápěstí se pro zjištění, kolik je hodin, dívá jen pouhá třetina dotázaných. Naopak na svůj mobilní telefon se kvůli zjištění času primárně dívá celých 62 % respondentů.

„Mobil máme neustále při sobě, proto jsme si zvykli se na něj v mnoha ohledech spoléhat. Když se nám pak uprostřed dne vybije, jsme tak trochu ztracení,” komentuje výsledky David Nevečeřal z portálu Ušetřeno.cz, který průzkum realizoval.

Další oblastí, kde mobilní telefony jednoznačně vítězí nad klasickými zařízeními, je focení a natáčení videí. Celých 91 % respondentů uvedlo, že fotí nejčastěji právě mobilem. Třetina z nich sice vlastní i fotoaparát, ale téměř ho nepoužívá. Deset procent z dotázaných klasický fotoaparát už ani nevlastní.

Reklama