Časté močení je jednou ze dvou hlavních příčin poruch spánku u dospělého člověka a nejčastější příčinou přetržení spánku. „Pokud nevypijete večer před spaním půl a více litru tekutin, tak i jedno vzbuzení kvůli nucení na močení signalizuje zdravotní problém,“ vyvrací předsudky veřejnosti uroložka MUDr. Monika Hanáková.

pom

Jinými slovy by měl každý člověk, který v noci chodí pravidelně močit, navštívit odborného lékaře - urologa. Přerušovaný spánek není podle MUDr. Radovana Vrtala jen otázkou nespavosti: „Jestliže člověk nemá psychicky podmíněnou poruchu spánku, tak nechodí močit jen proto, že se mu nechce spát. V případech s urologickou příčinou pacient tvrdě spí, ale silný pocit nutkání na močení ho náhle probudí a on mu musí vyhovět.“ Potřeba vstát kvůli močení minimálně jednou za noc se považuje za tzv. nykturii.

Noční probouzení není jen tak

Časté močení v noci (nykturie) je rozšířený, ale opomíjený zdravotní problém, který lze účinně léčit. Většina lidí se mylně domnívá, že vstávání v noci na toaletu je přirozeným procesem stárnutí. Podle průzkumu z roku 2009 probudí nutkavá potřeba močit alespoň jednou za měsíc celkem 41 % české populace starší 15 let. U 13 % Čechů se tak děje každou noc, u 15 % jednou za týden. Statistický průměr výskytu nočního nucení na močení sice zvyšují osoby starší 60 let, ale překvapující je výskyt tohoto problému u mládeže a mladých dospělých. Čtvrtina mladých dospělých (ve věku 15-29 let) udává přerušení spánku kvůli návštěvě toalety alespoň jednou měsíčně, ale většina z nich to nepovažuje za obtěžující.

Obtěžující močení

pomObtěžující není samotné vstávání na záchod, ale jeho důsledky. Spánek přerušený cestou na záchod není tak kvalitní, přestože probuzení trvá jen krátce. Urolog MUDr. Radovan Vrtal z Olomouce varuje před závažnými důsledky nočního probouzení: „Dochází k rozpadu spánkové architektury, což dlouhodobě zhoršuje kvalitu života. Nejenže jsou pacienti s nykturií nevyspalí a přes den unavení, ale častěji se u nich objevují deprese a různé psychické poruchy (poruchy koncentrace, koordinace, změny nálad).“ Lidé trpící těmito problémy (a bohužel mnohdy ani samotní lékaři) nedávají psychické symptomy do souvislosti s urologickými potížemi. Pacienti v ordinacích totiž aktivně nezmiňují časté návštěvy toalety dříve, než začnou být nesnesitelné nebo než se podstatně zhorší jejich pocit životní spokojenosti.

Co může hrozit?

Někdy i drobné příčiny mohou vést k vážným následkům. Nykturie hraje roli v mnoha aspektech lidského života a duševní pohody, protože přispívá k vyčerpání, denní únavě, výpadkům paměti, depresi, zvýšenému riziku srdečních chorob, zažívacím problémům. Dlouhodobé nevyspání vede k četným úrazům v důsledku pádů a vyšší úmrtnosti. To potvrzuje také zkušenost MUDr. Hanákové: „U starších pacientů, kteří chodí močit častěji než třikrát během noci, je vyšší riziko pádů a zlomenin. Když pacient rychle vstává z postele a spěchá, aby zavčasu došel na WC, tak se mu může v důsledku pokleslého krevního tlaku zamotat hlava. Následuje pád, případně otřes mozku; objevují se i náhlé cévní mozkové příhody, zvyšuje se pravděpodobnost zlomenin krčků stehenních kostí s následnou dlouhodobější imobilitou. Nepohyblivost a připoutání starší osoby na lůžko s sebou mnohdy přináší riziko vzniku zánětu plic.“

Příčiny nykturie

Příčin je mnoho. Ty nejčetnější můžeme zjednodušeně rozdělit do dvou skupin:
1. Jednak jsou to onemocnění, při kterých ledviny produkují velké množství moči, které močový měchýř není schopen pojmout. Vzniká tzv. polyurie (tedy časté a vydatné močení většího objemu než 40 ml moči/kg hmotnosti pacienta) nebo noční polyurie, kdy je objem moči vyprodukované v noci vyšší než jedna třetina celkové 24hodinové produkce moči.
2. Druhou skupinu tvoří různá onemocnění močového měchýře a dolních močových cest, která zmenšují kapacitu močového měchýře - zánětlivá onemocnění, kameny v močovém měchýři, nádorová onemocnění, zvětšená prostata apod. Kapacitu močového měchýře zmenšují i některá neurologická onemocnění.

Léčba nykturie

pomPodmínkou správné léčby je odhalení pravé příčiny močení. Z mikčního deníku (záznamů frekvence a objemů přijatých tekutin a vyloučené moči) lze vyčíst případně sníženou kapacitu močového měchýře, polyurii nebo noční polyurii. Ke zlepšení může stačit úprava životosprávy, tzn. chodit v pravidelnou denní dobu spát, dvě hodiny před spaním omezit příjem tekutin na minimum, nepít večer kávu ani alkohol, přesunout příjem tekutin hlavně do dopoledních hodin. Pokud nepomohou režimová opatření, přichází na řadu medikamentózní léčba. S postupujícím věkem klesá v podvěsku mozkovém produkce vasopresinu, což se právě projevuje nykturií.

Nykturické příhody odstraňuje desmopresin - látka koncentrující moč, která se podává ve formě tablet rozpustných pod jazykem. Pokud je příčinou zmenšená kapacita moč. měchýře, užívá se v léčbě desmopresin v kombinaci se spasmolytiky nebo tzv. anticholinergiky. Více informací o nykturii včetně poradny lékaře je na webových stránkách www.nykturie.cz. Odborným garantem těchto stránek je MUDr. Aleš Vidlář, zástupce přednosty pro výuku z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Kromě podrobných informací o nykturii jsou na stránkách ke stažení diagnostické dotazníky a mikční deník. Nechybí zde ani seznam odborných pracovišť, ve kterých mají lékaři zkušenosti s léčbou nykturie.

nykturie