Buzení v noci nemá rád nikdo. Přerušovaný spánek může potlačit vznik nových mozkových buněk v hipokampu celé týdny poté, co se spánek vrátí k normálu. Přerušovaný spánek byl nejtěžší formou mučení. Pokud nám není vůbec umožněno spát, dlouhodobé bdění může vést k halucinacím až ke smrti.

Nebezpečné noční cesty na WC

Nejen vlastní nedostatek spánku, ale také noční chození na záchod (nykturie) způsobuje další problémy. Horší orientace ve tmě, „překážková dráha“ z nábytku a špatná koordinace pohybů dělá z cest na toaletu nebezpečnou aktivitu. V polospánku při noční cestě na WC hrozí pády, úrazy (např. otřes mozku při pádu na radiátor) a zlomeniny, zejména u starších lidí s „křehkými“ kostmi. Únava z nekvalitního spánku snižuje denní aktivitu, zhoršuje pracovní výkon a zpomaluje reakce člověka.

Pokud Vás trápí tento problém, zeptejte se MUDr. Romany Richterové

R.RichterováMUDr. Romana Richterová působí v urologické ambulanci Lékařského domu Holešovice, Centrum zdravotní péče Jirny. Paní doktorka má s léčbou urologických onemocnění mnohaleté zkušenosti také z FN Na Bulovce. Jestli máte nějaké otázky, neváhejte nám je zaslat na e-mail klara.krizova@zena-in.cz.

 

 

 

Reklama