Za jediný den spotřebuje každý z nás průměrně 15 kilogramů vzduchu. Pokud jsme ale zavření celý den v malé místnosti, tělu se kyslíku zoufale nedostává. A tak jsme unavení, nesoustředění, rozbolí nás hlava, začnou pálit oči a dokonce nám může být i špatně od žaludku.
605c8ce16a1c2obrazek.png
Foto: Shutterstock

To všechno jsou příznaky, že ve vydýchané místnosti převládá oxid uhličitý. Jde přitom o celkem rychlý proces, protože i čerstvý vzduch se skládá z pouhých 21 % kyslíku a 79 % dusíku. Tady pomůže jediné – pravidelné větrání. Jen díky němu předejdeme nejen zmíněným nepříjemným symptomům, ale také zdravotním komplikacím. Nedostatečný přísun kyslíku může mít časem na svědomí i alergie či nemoci dýchacích cest.

V nevětrané místnosti se navíc:

  • rychleji a snadněji množí viry a bakterie, covid-19 nevyjímaje. Je prokázáno, že při nedostatečném větrání častěji onemocníme zánětem horních cest dýchacích,
  • lépe daří plísním, které mají na naše zdraví také velmi negativní účinky. Vyhovuje jim totiž vyšší vlhkost vzduchu v bytě. Věděla jste, že denně vdechneme a vydechneme kolem 2,5 kg vody ve formě vzdušné páry?

I taková obyčejná věc, jakou je větrání, se ovšem musí dělat správně. A právě v tom nezřídka chybujeme.

Jak správně větrat?

1) Otevřená ventilačka rozhodně nestačí. Tímto malým otvorem se do bytu ani zdaleka nedostane tolik čerstvého vzduchu, kolik je třeba, když se právě nacházíte uvnitř a neustále ho spotřebováváte. Pomůže jedině okno dokořán. A ne jediné.
605c8cfc62729obrazek.png
Foto: Shutterstock

2) Udělejte pořádný průvan, který k vám zásoby kyslíku přižene. Otevřete co nejvíce oken, ideálně ty na protilehlé straně. Pokud to jde, otevřete dokořán i dveře.

3) Kdy už je na čase zavřít, to záleží hlavně na venkovní teplotě. Teď na jaře je třeba větrat alespoň 15 minut, v zimě pak třetinu tohoto času. V létě, kdy vás neomezuje chladno, nechte otevřeno nejméně půl hodiny.

4) Pokud máte doma alergika, větrejte po dešti, kdy je vzduch v maximální možné míře zbavený pylů a prachových částic.

5) Takové velké větrání je vhodné provádět alespoň třikrát až čtyřikrát denně, nejlépe ale každé dvě hodiny. Začít bychom měly hned ráno. To je teprve ten pravý start do nového dne, bez neustálého zívání.

Čtěte také:

Reklama