Na matriku přijde paní Oláhová s bříškem, už už porodit, a v ruce drží dopis.
„Copak si přejete?“ zajímá se úřednice.
„Pišete mi, že se muj syn nemože volat Dežo!“ rozčiluje se paní Oláhová.
„No... zadívá se úřednice do papírů, ale vždyť vašich pět předchozích synů se jmenuje Dežo!“
„Tak jak se má menovat, co?“
„Zkuste se podívat do atlasu jmen, třeba se vám některé zalíbí,“ navrhuje úřednice úslužně.
Druhého dne dorazí paní Oláhová s vítězným úsměvem: „Tak si to napište, bude se volat Bangladežo!“

Zatímco paní Oláhová z politicky nekorektního vtipu chtěla, aby se všichni její synové jmenovali stejně – zřejmě se jí tak lépe pamatovali – existují rodiče, kteří chtějí, aby se jejich dítě jmenovalo jinak než všechny ostatní. Většinou se pak nechávají inspirovat svými oblíbenými hrdiny – seriálovými a filmovými, ale i historickými a mytickými.

V poslední době se proto objevují nejen Kevinové, Brandoni, Samanthy a Amandy, ale také Frodové, Merlinové, Anakini, Leiy, Kleopatry a další. Z dob minulých zase známe Pětiletky, Perestrojky, ale i Vinnetouy, Nšo-či a podobné.

V kombinaci s některými příjmeními mohou cizokrajná jména působit zvláštně, v poslední době je však i v Čechách čím dál tím více cizinců, a tak děti nemívají s nečeskými jmény problémy, argumentují rodiče. Naopak, někdy jim prý vrstevníci jména závidí.

Já osobně jsem fandou jmen staročeských – líbí se mi Doubravka, Lesana, Vladan, ale i doposud používané Vít, Vojtěch a další. A taky perské Jasmína. Naštěstí však zatím neplánuju děti, takže žádnému chlapci nehrozí, že skončí jako Ctirad :).

Chtěla byste mít nějaké zvláštní jméno? Jaké? Jste spokojena se svým jménem? Nebo byste se chtěla jmenovat jinak? A jak byste se rozhodně jmenovat nechtěla? Jaké jméno Vás v poslední době zaujalo?

Reklama