O víkendu se mi dostalo do rukou vydání deníku Metro z pondělí 18. dubna. Na straně tři je otištěn článek s nadpisem Lidé jsou ochotni platit vstupné do lesa.

Průzkum, který si objednal Magistrát hl. m. Prahy, se týkal Kunratického lesa a obory Hvězda a jeho cílem bylo zjistit, zda lidé jsou ochotni podpořit údržbu příměstských lesů, tedy PLATIT za vstup do přírody.

Zhrozila jsem se toho nápadu a jeho případné realizace.

Za vstup do příměstských lesů by se mělo platit 10 Kč. Já jsem proti, proti jakékoliv částce, proti tomu, abychom si museli platit vstup do přírody, za to, že chceme relaxovat, projet se na kole jinde než na ulici, za to, že chci jet s kočárkem do zeleně a ne brázdit chodníky s troubícími auty a řinčícími tramvajemi...

Když se na to podívám podrobněji, co vůbec ten akt vybírání 10 Kč od každého, kdo bude chtít vstoupit do lesa, sebou ponese, tak:
* Někdo těch 10 Kč musí vybrat a vydat potvrzení
* Ten někdo musí pobírat mzdu
* Nebude přeci stát jen tak na čerstvém povětří, takže se pro něj vybuduje přístřešek
* Ten někdo musí chodit na toalety, takže se tam vybudují, nebo přivezou přenosná WC
* Přenosná WC něco stojí...
* ...a tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. A v důsledku by nás celých nevinných 10 Kč přišlo na mnohem víc.

Osobně znám oboru Hvězda mnohem lépe než Kunratický les, vím v oboře Hvězda o 4 vchodech, takže vše výše popsané vynásobíme čtyřikrát.

Denně do obory Hvězda chodí lidé na procházky, sami nebo ve skupinkách, cyklisti se tam jedou projet, pejskaři vyvenčit psy, maminky na mateřské se tam jdou projít se svými dětmi a bez strachu, že je něco přejede, je tam mohou učit jezdit na kole či bruslích, děti ze škol tam chodí na odpolední procházku s družinou.

Celý záměr Magistrátu, pokud se zrealizuje, bude akorát Pyrrhovým vítězstvím. Ano, možná se vybere několik milionů korun, ale lidé se budou muset vyhýbat těmto oázám klidu, protože na to nebudou mít. A co hůř, vznikne precedens i pro ostatní obce a města, kdy zavedou za každý krok v parku či lese mýtné. A my za touhu po procházce v přírodě budeme muset platit.

Vracíme se snad o několik století zpět, kdy lidé nesměli vkročit do panského lesa?!

 

PS. V sobotu jsem byla ve Hvězdě s naším miminkem, bylo tam nádherně. Ema celou dobu spala a já se kochala zelení korun stromů a právě rozkvetlými drobnými kvítky. Bylo mi fajn.

Reklama