Čeští kluci a holky jsou stále tlustější. Statistiky uvádějí v každé školní třídě tři děti trpící obezitou! V současné době je v našich školách 51 tisíc obézních školáků a lékaři hovoří o epidemii obezity. Kvůli nadváze děti trápí nemoci, které se dřív vyskytovaly jen u dospělých, a tloušťka u nich navíc zrychluje nebo zpomaluje nástup puberty! „Špekouni“ dospívají později, naproti tomu „tlusťošky“ jsou dospělé moc brzo!

Hlavním nedostatkem ve výživě dospívajících je vedle nepravidelnosti především špatná skladba jídelníčku. Dětem chybí zejména dostatek mléčných výrobků, zeleniny, ovoce, rybího masa, luštěnin. Na druhé straně mají vysoký příjem sladkostí, slazených nápojů a smažených pokrmů.

Co dětem ve stravě chybí
• Vápník z mléčných výrobků, nejlépe kysaných. Je důležitý pro tvorbu kostí.
• Bílkoviny z libového masa, mléčných výrobků, vajec jsou důležité pro obnovu tkání, tvorbu svaloviny. Nedostatek se projeví např. opožděním růstu.
• Vitamin C z ovoce a zeleniny. Nedostatek vede k oslabení imunitního systému a únavě.
• Vitamin A z ovoce a zeleniny. Jeho nedostatek způsobuje šeroslepost, opoždění růstu, poškození kůže.

Kromě nárůstu počtu tlouštíků taková strava způsobuje u dětí nemoci, které se dřív objevovaly až v dospělém věku. Jedná se například o cukrovku II. typu, vysoký krevní tlak, problémy s imunitou nebo hormonální poruchy, které mají vliv na průběh dospívání.

Trpí vaše dítě nadváhou? Co proti tomu děláte? Nejste příliš benevolentní a nestaráte se o to, co vaše dítě v průběhu dne smlsne? Kontrolujete, zda má vaše dítě správnou skladbu jídelníčku a dbáte o přísun vitaminů a minerálu?
Reklama