„Letos to budu muset s těmi Vánocemi nějak přehodnotit. Žádné kupy dárků pod stromkem, žádnou dvoumetrovou jedli a tříkilového kapra. A cukroví? Koupím hotové těsto a z toho nasekám několik druhů."
Takhle jsme včera probíraly s kamarádkou nadcházející vánoční šílenství.
Ale znáte to, každý rok si slibujeme, že budeme skromnější, méně nenažraní a že ty Vánoce konečně pojmeme více duchovně.
Koneckonců obchodníci nám k tomu duchovnu tak krásně nahrávají.

Ale jak je to doopravdy a jak dopadl tradiční předvánoční průzkum společnosti Deloitte?

Lidé se obávají vysokých cen potravin a energie a většina Evropanů se domnívá, že se v letošním roce jejich kupní síla zmenšila. Také vyhlídky na vývoj v příštím roce jsou většinou pesimistické. To nepříznivě ovlivní nákupní chování spotřebitelů před Vánoci. Rostoucí ceny potravin, energie a dalších běžných komodit povedou ke snížení výdajů na nákupy dárků, aby lidé vyšli se svým plánovaným vánočním rozpočtem.

Česká republika však patří k nemnoha evropským zemím, v nichž se letos o Vánocích výdaje proti loňsku pravděpodobně zvýší.

Ohledně vývoje v příštím roce jsou ale Češi nejvíce optimističtí v Evropě.

U nás je dobře a bude ještě lépe a slavit se bude

V Česku se utrácí na Mikuláše, Vánoce i na Nový rok, ale 95 % zdejších respondentů uvedla Vánoce jako svátky nejdražší.
Současná situace ve světě se však odrazí na struktuře vánočních nákupů.

Utrácet se bude méně, tvrdí většina odpovědí, protože jsou dražší potraviny (důvody u 54 % respondentů) a energie (34 %) a také proto, že příjmy domácností jsou nižší (44 %).
Určitě se řada položek skutečně zdraží, ale ne tolik, jak se lidé obávají.
Aby se vešli do plánovaných rozpočtů, domácnosti budou většinou snižovat výdaje za dárky a méně se omezovat v útratách za potraviny a kulturní a společenské vyžití.

A jaké dárky si lidé přejí a jaké skutečně dostanou?

Co se dětí týká, nadpoloviční většina rodičů (52 až 47 %) věří, že znají jejich přání.
Nejčastěji tyto malé děti dostanou dárky klasické: stavebnice a kreativní hračky (v ČR 49 %), stolní hry, autíčka, panenky nebo akční figurky. Zhruba třetina českých dětí dostane mobilní telefon a třetina kolo.  Zhruba polovina starších českých dětí může pod stromečkem čekat něco na sebe, nebo nějakou hotovost.

Dobrou zprávou je, že většina dospělých Evropanů bude s dárky spokojena.

Nejčastěji chtěným i nejčastěji kupovaným dárkem jsou knihy. Síla přání s nejčastěji darovanými věcmi se ještě celkem výrazně shoduje u parfémů a kosmetiky a u dárkových poukazů (na druhém až třetím místě mezi nejčastějšími přáními a nejčastěji kupovanými dárky). Evropané, kteří si přáli šperky či zahraniční dovolenou, budou ale asi docela zklamáni.

Velmi zřídka se v Evropě darují hotové peníze, navíc si je mnohem více lidí přeje, než dává.

A jak se na vánoční výdaje připravujete vy, milé ženy-in?
Budete letos více šetřit?
Na čem?
Na dárcích nebo na jídle?
Klikněte na naši anketu.