Svět knihy má za sebou další ročník, který byl tentokrát ve znamení literatury na internetu. Je to téma, o kterém se diskutuje stále častěji, a to zejména ve spojení s knihami, které lze stáhnout z internetu, abyste si je mohli přečíst na svém počítači nebo na příruční čtečce knih, jejíž nové a nové verze jsou stále ve vývoji.

Jednou z kontroverzních služeb je nový tah největšího vyhledavače světa – Googlu. Ten přichází s produktem, kterému říká Book search. V něm může kdokoli odkudkoli najít možné i nemožné knihy z celého světa. Diskuse kolem této služby se týká hlavně autorských práv, která by tímto byla samozřejmě porušována.

Na Světě knihy ale mezi jinými vystoupil i Jens Redmer, který šéfuje Googlu pro celou Evropu, a vysvětlil, jak to s onou službou je. Google se nesnaží nabídnout obsah zadarmo, naopak. Stále si zachovává pouze roli vyhledávače, jen chce zkvalitnit služby. Nabídl proto Book search nakladatelům, kteří mohou na Google vložit ukázky ze svých knih, které jsou sice zdarma, ale nedají se stáhnout do počítače.

Pokud kniha čtenáře zaujme, může si ji okamžitě objednat. V podstatě jde tedy o to, že Google podporuje prodej papírových knih. Jens Redmer také prohlásil, že výsledky nárůstu prodeje knih, které jsou pomocí služby k nalezení, jsou fantastické, protože lidé už nekupují zajíce v pytli, ale v klidu si přečtou, jakou knihu se chystají si pořídit.

Problematická je pochopitelně velikost čtenářské obce v České republice. I kdyby knihy četli úplně všichni, je to stále pouhých 10 milionů lidí a také Google se u nás dělí o návštěvníky s lokálními vyhledavači jako Seznam nebo Centrum (ostatně i Seznam chystá projekty týkající se knih). Služba je proto stále nejzajímavější pro anglicky čtoucí, ale je jen otázkou času, kdy se zde začnou objevovat i knihy české.

Tedy otázka času a otázka zkostnatělosti českých nakladatelů, kteří na podobné novinky stále moc neslyší. Redmers přijel na Svět knihy s nabídkou spolupráce každému nakladatelství, které o ni bude stát – kolik duší ulovil, není zcela jisté (snad můžeme hovořit o nakladatelství Pragma, které vydalo knihu Google story o tom, jak celý tento internetový fenomén vznikl, a zřejmě i o dalších).

V nejbližších letech tedy zřejmě nemůžeme čekat naprostý přechod k elektronickým knihám, protože průzkumy jasně dokázaly, že lidé chtějí držet v ruce papírovou knihu, která v sobě stále má více kouzla než jakýkoli přístroj. Pochopitelně, že elektronických knih bude přibývat, ale spíše se zlepší služby zákazníkům v oblastech podobných těm, která byla popsána.

Další projekt Googlu totiž počítá s vytvořením jakési globální knihovny světa, ve které budou excerpční lístky všech velkých knihoven, takže celý svět by se měl časem dozvědět, jaké knihy má k dispozici. Opět nepůjde o kompletní digitalizaci (prozatím), ale o pouhou databázi toho, co je kde uloženo. Nápad je to skvělý, realizace však představuje úkol vskutku gargantuovský. Přesto nám nezbývá než se těšit, protože i kdyby se nám to nelíbilo, nic s vývojem nenaděláme. Pokud se ale obáváte, že už brzy budou vědět všichni všechno o všech, uklidníme vás – na internetu v současné době naleznete pouhých 5 % lidských vědomostí a poznatků. Zbylých 95 stále čeká, zda si jich někdo všimne...

Reklama