„Volíme osobnosti, ne programy,“ tvrdí Argentinci. A jednu takovou osobnost si právě zvolili za prezidentku. První dáma Argentiny, Cristina Fernándezová Kirchnerová, získala 45 procent hlasů a s jasným náskokem tak porazila druhou Carrióovou s 23 a třetího Lavagnu s necelými sedmnácti procenty.

Druhá Evita?
Fernándezová, o níž se mluví jako o druhé Evitě, oficiálně převezme úřad od svého manžela 10. prosince. Viceprezidentem byl zvolen Julio Cobos. Politika Argentiny se asi příliš nezmění – manželé Kirchnerovi se soustředí především na podporu chudších vrstev – i v tom se Cristina podobá Evitě. Její manžel Néstor Kirchner dokázal pozvednout zemi z hluboké ekonomické krize.

 

Příběh Evity
Eva María Duarte de Perónová se narodila 7. května roku 1919 na statku La Unión v Los Toldos jako nejmladší z pěti nemanželských dětí chudé švadleny Juany Ibarguren a správce zmíněného statku Juana Duarte. Otec ji ovšem jako jedinou z dětí odmítl uznat za vlastní a příjmení Duarte tak používala vlastně neprávem.

Z chudoby ke slávě
V šestnácti letech utekla do Buenos Aires a stala se herečkou. Podle některých teorií si v této době přivydělávala i prostitucí. Nějakou dobu žila na hranici bídy, nakonec se jí však povedlo prosadit se. V roce 1944 seznámila s Juanem Domingem Perónem, který zastával úřad viceprezidenta. Po té, co byl Perón zatčen, organizovala masové lidové demonstrace, které donutily tehdejšího prezidenta Farrela k vyhlášení parlamentních a prezidentských voleb.

Sexuální symbol se sociálním cítěním?
V roce 1945 se Evita za Peróna provdala – byla jeho druhou ženou – a následujícího roku se Perón stal prezidentem. Evita, které bylo v té době pouhých 27 let, pohoršila veřejnost svým hlubokým výstřihem, brzy si ji však naopak získala – temperamentem, bojem za volební práva žen a péčí o děti, chudé a nezaměstnané. Sexuální skandály ji však provázely po celý život – měla prý poměr i se slavným boháčem Onassisem.

Když Evita v roce 1952 zemřela na rakovinu, celá Argentina truchlila. Její nástupkyně po Perónově boku, Isabela Martínez, se nakonec stala prezidentkou, Evitiny slávy však nikdy nedosáhla. Fernándezová teď má šanci stát se druhou Evitou.

Sledujete argentinskou politickou scénu? Viděla jste muzikál Evita? Zaujala Vás tato žena? Co myslíte, budou mít i Češi někdy prezidentku? Napadá Vás nějaká žena, která by se na tuto pozici hodila?

Reklama