Už jste o tom slyšeli? Evropský parlament se rozhodl přijmout návrh úprav k autorskému právu, který na celoevropské úrovni požaduje zrušit svobodu panoramatu. Co to znamená? Mohlo by se vám stát, že jakmile vyfotíte nějaký historický skvost nebo zajímavou budovu a umístíte tuto fotku na sociální sítě, můžete být žalováni.

fotografování

Svobodou panoramatu se rozumí princip, že vše, co je permanentně vystaveno ve veřejném prostředí, lze vyfotografovat a volně zveřejnit a šířit. Na základě tohoto principu, který je garantován v právním řádu České republiky a dalších zemí, přitom funguje celá řada on-line projektů: různá fotoalba, fotobanky, ale třeba i také největší on-line encyklopedie Wikipedia. A to nyní chtějí europoslanci změnit.

Například u fotografie, kterou uživatel „pověsí“ na Facebook, dává automaticky této společnosti licenci i k jejímu případnému komerčnímu užití. A pokud bude na fotografii například objekt, který si jeho majitel nepřeje na fotografii zveřejnit, mohl by podle nové legislativy autora fotografie žalovat.

Zdroj a více informací na e15.cz

 

Reklama