Nejvyšší představitel školy Karma Kagjü tibetského buddhismu Diamantové cesty Jeho Svatost 17. Gjalwa Karmapa Thinlä Thaje Dordže navštíví Českou republiku 16. a 17. června 2007. V pražské T-Mobile Areně bude mít v sobotu 16. června od 17 hodin přednášku, která bude poprvé v historii určena široké veřejnosti.

Jedna ze čtyř největších škol tibetského buddhismu nazývaná Karma Kagjü, jejímž nejvyšším představitelem teprve čtyřiadvacetiletý Karmapa je, má v Evropě několik desítek tisíc příznivců. Například v České republice existuje okolo 50 meditačních center a skupin, kde se scházejí lidé, pro něž se tento duchovní směr stal celoživotní inspirací.

Skupina sdružující příznivce Buddhismu Diamantové cesty linie Karma Kagjü byla na základě rozhodnutí ministerstva kultury České republiky zaregistrována jako náboženská společnost. Je zatím první a jedinou oficiálně potvrzenou organizací buddhistů v zemi. Veronika Černá, jedna z českých učitelek buddhismu, vysvětluje, že tímto krokem se buddhisté postavili na roveň ostatních oficiálních skupin, z nichž většina je postavená na křesťanské ideologii. Při registraci ministerstvo kultury v souladu se zákonem zkoumalo jak charakteristiku společnosti, tak i její učení. „To, že jsme rozsáhlým šetřením ministerstva prošli, nás moc těší, protože se zabýváme opravdovým Buddhovým učením a dali jsme tímto své práci potřebný oficiální rámec,“ říká Veronika Černá. 

Buddhismus se v Česku rozvíjí zejména díky iniciativě lamy Oleho Nydahla. Ten je jedním z prvních Evropanů, který se mohl naučit schopnostem a vědomostem dříve uchovávaným jen na Východě. Od té doby nepřetržitě cestuje po světě a předává učení, která byla v místě vzniku - Tibetu - již téměř zničena. Česko navštěvuje nejméně jednou ročně. Tentokrát přijíždí spolu s Jeho Svatostí 17. Gjalwa Karmapou. Slyšet jej můžete v sobotu v pražské T-Mobile Areně, kde bude mít od 11 hodin úvodní přednášku o buddhismu.

Další informace: www.bdc.cz, www.karmapavpraze.cz

Reklama