Manželé, učitelé jógy, cestovatelé a velcí vyznavači buddhismu. Vždycky toužili po meditačním místě s kamennou sochou Buddhy. A jejich sen se brzy promění v realitu.  

Nedávno koupili chatu s velkou zahradou a výhledem do krajiny. Na zahradě našli ideální místo k meditacím, vyvýšeninu se stromem. Jen ta pískovcová socha žehnajícího Buddhy jim ještě chybí.  Ale kde ji vzít? Taková socha se nedá běžně koupit.

Jednoho dne si všimli chalupy, u níž pár soch už stojí. „Ti budou vědět, na koho se obrátit,“ řekli si a zazvonili. A dobře udělali, ti lidé, co vystudovali sochařskou školu, jsou ochotni sochu vysekat. Ti troufalci jsme my.

I když jsme nikdy žádnou sochu na zakázku nedělali, vzali jsme to jako výzvu. Přestože vysekat metrovou sochu v čase jen o víkendech a se zimou na krku nebude žádná legrace.

Dali jsme si schůzku, abychom projednali podrobnosti. Jak má socha vypadat, kdy má být hotová a kolik jsou ochotni za ni zaplatit.  Už jen pořizovací náklady a doprava kamene z lomu přijde na desetitisíce… Ani to je neodradilo. Procestovali celou Indii, kterou si zamilovali, a svůj sen mít na zahradě meditační místo s Buddhou si chtěli splnit.  

Měli jasnou představu, jak by měl vypadat. Podob Buddhy je celá řada a mají své zákonitosti a významy. Buddha se spodobňuje v různých pozicích. Nejčastěji sedící v lotosovém květu s rukama v meditační poloze, přivřenýma očima a soustředěným výrazem. Ale jim je nejbližší Buddha žehnající, kterého si přivezli ze svých cest. Pro představu nám ho přinesli ukázat. Zabaleného v damaškovém  ubrusu. Bylo vidět, jakou úctu k němu chovají a co pro ně znamená.

buddha

Jenomže soška je z mosazi a některé detaily se v křehkém pískovci udělat nedají. Přesná kopie to nebude, musíme ji zjednodušit a přizpůsobit materiálu.  

Přistoupili na naše návrhy a plácli jsme si. Kámen je objednán, hlínu na model už máme doma, Buddha se může „zrodit“. Sama jsem zvědavá, jak se s ním popasujeme.

A jedna zajímavost na závěr.

Možná si vzpomínáte na můj článek o tom, jak jsem si koupila Buddhu. Na obrázku dole. Chtěli jsme o něm vědět víc a poslali jeho fotku znalcům v oboru asijského umění a kultury, ale ti ho nedokázali zařadit a tvrdili, že to Buddha není.

můj buddha

A co jsme se dozvěděli od učitelů jógy? Naše soška je opravdu Buddha. Je poměrně stará a pochází pravděpodobně z Buthanu. Podle indicií (posed, poloha rukou, tiára a uši bez dlouhých lalůčků) se jedná o podobu mladého Buddhy, který ještě nebyl učitelem.

Vida, další přínos ze setkání s těmito zajímavými lidmi.

Čtěte také:

Reklama