O „sexuálním harašení“ v zaměstnání se i u nás dost diskutovalo. Možná si pamatujete na mediálně propíraný přídad řidičky tramvaje, která svého chlípného kolegu dala k soudu a spor nakonec vyhrála. Od té doby uplynulo hodně vody, ale to neznamená, že tento fenomén vymizel. Přečtěte si příběh Báry.

harrasment

Jednoho dne se ve firmě objevila Barunka. Kámoška zvyklá na věčně otrávenou recepční byla v šoku. Když vstoupila do dveří, za pultem se na ni usmívala hezká slečna. Jako by se rozsvítilo sluníčko. V tu chvíli zapomněla, že bude v práci do noci, k snídani studené kafe, k obědu bagetu a k večeři, co šuplíky se sušenkami dají.

Barunka byla krásná, milá, pracovitá a všechny si brzy získala. Měli ji rádi pánové, ale i dámy. A to už je co říct.

Pak přišlo firemní školení. Uprostřed večeře se objevil majitel firmy. „Pan nejvyšší“, jak se mu za zády říkalo. Dlouho ho nikdo neviděl. Vyřizoval třetí rozvod a finanční vyrovnání s exmanželkou, kdy musel sáhnout hluboko do kapsy.

Měl rád dobrá vína, luxusní vozy a krásné ženy. Rozhlédl se po svých „ovečkách“ a objevil Barunku. Lehce pod parou se s ní dal do hovoru. Tedy hovořil on, Barunka se červenala, klopila oči a snažila se odtáhnout, jak jen to šlo. Najednou vyběhla ven. Tam se rozplakala a zpátky se už nevrátila. Všem bylo jasné, o co šlo, nebyla by přece první. 

Ale nikdo by se jí nezastal. Věděli, že lusknutím prstu pana nejvyššího se na minutu propouští a práce se těžko shání. A ne každý je hrdina.

Za pár dnů se na vše zapomnělo. Do chvíle, kdy šéf začal do firmy docházet častěji. Barunku si občas „vyreklamoval“ jako svou asistentku. Začala být zamlklá a přestala se usmívat. Jednou zablikalo kamarádce na obrazovce: „Přijď do kuchyňky na kafe.“ Barunka se jí svěřila a sdělila konečný verdikt. „Buď budu k dispozici nejen k vaření kávy, nebo se můžu rozloučit s prací.“

Byla nešťastná a zklamaná. Vyučená holka, která po večerech dodělávala maturitu, přítel na vysoké škole, každá koruna dobrá, aby zaplatili aspoň nájem. Konečně ji po dlouhém hledání někde přijali. Bez praxe a velkých požadavků. Pak se objeví pan nejvyšší a ona je ta, která má jít z kola ven jen proto, že nechce „být k dispozici“. 

Může se přece bránit, vždyť o sexuálním harašení se dnes mluví otevřeně. Ale bojí se do toho jít a podat na šéfa trestní oznámení.

Vyjma dobrých vín, luxusních vozů a krásných žen má pan nejvyšší rád i své skvělé právníky.

Související články

Reklama